İzledim

AZİZ – Asıl Mücadele Şimdi Başlıyor

Aziz ilk bölümü ile yolculuğuna başladı. “Bildiğiniz Poldrak bu.” yorumlarını okuyunca, “Aziz dizisi uyarlama mı?” diye araştırdım. Başrollerini Murat Yıldırım, Damla Sönmez, Simay Barlas ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi usta isimlerin paylaştığı dizinin senaryosu resmi bir uyarlama değil, ama Poldrak’dan esinlenme(!) olduğu bir gerçek.  Sizce de öyle değil mi?

 

Poldark dizi konusu

18.Yüzyıl sonlarına doğru geçen hikayemizde Kaptan Ross Poldark (Aidan Turner) orduda üç yıl geçirdikten sonra Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndan evine döner. Eve geldiğinde babasının öldüğünü ve eski sevgilisi Elizabeth’in (Heida Reed) kuzeni Francis (Kyle Soller) ile nişanlandığını öğrenir. Babasından miras kalan madenlerin başına geçerek köyün insanlarına yardım etmeye karar verir. Bir gün Demelza (Eleanor Tomlinson) adında genç bir kadını dayaktan kurtarır ve onu mutfakta çalışması için işe alır. Demelza onun hayatında önemli değişikliklere sebep olurken bir yandan da madenlerin kontrolünü ele geçirmeye çalışan açgözlü ve kibirli rakibi George Warleggan (Jack Farthing) ile uğraşmak zorunda kalır.

Aziz dizi konusu

 

 

Antakya’nın en büyük ve tek halı üreticisi olan payidar ailesinin oğlu Aziz Payidar (Murat Yıldırım) refah ve zenginlik içinde bir hayat sürdürmektedir. Fransız delegesi Mösyö Pierre’nin (Fırat Tanış) oğlu Teğmen Andre’yi öldürmesiyle Aziz’in kaderi değişir; doğduğu toprakları, biricik aşkını kısacası sahip olduğu her şeyi geride bırakmak zorunda kalır. İki yıl sonra öldü zannedilirken geri dönüşü herkes için beklenmedik olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Aziz sahip olduğu her şeyi kaybetmekle kalmamış, Fransız işgali altındaki Antakya bıraktığından daha kötü bir hal almıştır. Üstelik ilk aşkı Dilruba (Damla Sönmez) da amcası Galip Payidar’ın (Ahmet Mümtaz Taylan) oğlu Adem (Güven Murat Akpınar) ile nişanlanmıştır.

Her şeye sil baştan başlamak zorunda kalan Aziz, verdiği hayat mücadelesi ile küllerinden yeniden doğarken; basit bir köylü kızı olan Efnan’ın (Simay Barlas) beklenmedik bir şekilde hayatına girmesi ile duygusal anlamda da ikilemde kalacak, yaşadığı yoğun duygu karmaşası sonrasında zamanla hem kendini hem de gerçek aşkını bulacaktır.

Konuyu geçtim; Demelza’nın köpeğine de mi kopyalanır? Telif hakları yapımın da kanalın da başına çorap örecek belli ki.

Umarım bu esinlenmenin(!) hakkını her anlamda veren bir yolculuk olur. İlk bölüm Total’de 5,05 reyting ile 4., AB’de 3,86 reyting ile 3. olurken ABC1’de 5,39 reyting ile zirveye yerleşti.

 

 

İlk bölümü beğendim. Uzun zamandır dönem dizisi izlememiştim, keyifle ekran karşısına geçebilirim ama bizi bekleyen kocaman bir üçgen olduğu için hevesim her an kırılabilir. Dilbura ile Aziz’in aşkını (Damla Sönmez’i pek severim <3) izleyemeden son sahne gösteriyor ki Efnan ile Aziz yolunda ilerleyecek hikayemiz. Anlaşılan o ki; Aziz’in gel-gitleri hikayeye yol gösterecek.

 

 

Oyuncuyu pek sevdiğimden; bir ara flashbackler ile Dilruba’nın Aziz’in yokluğunda 2 yılda başına nelerin geldiğini, Aziz’in ölüm haberine tepkisini, annesinin onu nişanlanmaya ikna etmesini, daha doğrusu nişanı kabul etmeye nasıl zorladığını da izleriz umarım. Efnan’ın babası tarafından bir meta olarak görülüp borcu karşısında satılması, şiddet dizide de gerçek hayatta da ilk değil, umarım son olur. Ama tüm dolgun hikayesine rağmen Efnan’ı sevemedim. Keşke hikayemiz üçgen yerine güçlü bir abi kardeş olarak ilerlese; Efnan sihirli elleri ile Aziz’in halı atölyesine kurmasına destek olurken, Aziz de onu babasının zalimliğinden korusa… Keşke…

 

Sonuç; Aziz oyuncu kadrosu özenle seçilmiş. Ekran karşısında olmamı sağlayacak isimler var: Murat Yıldırım, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Güven Murat Akpınar, Fırat Tanış… Senaryodan bağımsız, iyi oyuncular… Müzikler güzel; set güzel, 1930’ların Antakya’sı yansıtılabilmiş. Konuda da aşk üçgeninden çok, Aziz’in mücadelesini ve gizli desteği ile Hatay’ın kurtuluşu üzerine yoğunlaşmasını, halkın ayaklanmasını, baş kaldırışını izlemek isterim.

 

 

Son söz; bölümün yıldızı sadece iki sahnesi olan Erdem Akakçe idi. Hakkını verelim!

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap