İzledim

ARIZA – Senin İçin Her Şeyi Göze Aldım

Arıza 12. bölümünde izlenme oranlarında biraz da olsa kan kaybetti;  Total’de 5,46 reytingle ve AB’de 4.39 reytingle 5. olurken  ABC’de 5.03 reytingle 4.oldu.

Bir bölüm aradan sonra 12. bölüm izlenimleri konuk yazar Gözde‘nin kaleminden. Keyifli okumalar ^^

 

Geçtiğimiz bölümü Ali Rıza’nın Şehmuz’un gözü önünde ona ait uyuşturucuları yakmasıyla noktalamıştık. Tahmin edileceği gibi gibi polis geliyor bahanesiyle sıyrıldı bu işten. Ve kendisine sıkacak Şehmuz’un yine takdirini kazandı. Ali Rıza işleri kendi lehine çevirmekte usta ama keşke kafasındaki plandan Haşmet’i de haberdar etse.

 

 

Ali Rıza’nın Şehmuz’un mallarını yakıp bu olaydan da sıyrılması Fuat’ı kuşkulandırdı haliyle. Fuat çok zeki bir adam. Onca yaşanan olaydan hangisinin üstüne gidip didiklemesi gerektiğini şıp diye buldu. Ali Rıza’nın Cabir’in kardeşini kaçırmasına yardım eden hapishane aşçısını konuşturmak iyi fikir. En son Ali Rıza-Muzaffer ya da devlet bağlantısını çözmeye çok yaklaşmıştı. Bakalım Muzaffer ismine ulaşacak mı? Benim takıldığım nokta böyle bir ihtimale karşı Muzaffer’in bu adamı Ali Rıza ismini vermesi konusundan tembihlememiş olması.

Fuat’ın sağ kolu Rıfkı’nın aslında devletin adamı olabileceği yorumlarına rastladım sosyal medyada. Konsorsiyuma yakın çevrede böyle birinin varlığı mantıklı bir olasılık. Rıfkı’nın Ali Rıza hakkında topladığı diğer bilgilerden bir şey çıkmaması da bunun göstergesi olabilir. Karakter tanıtımlarında babası ve devlet ilişkisinden bahsediliyordu ancak bulunan şeylerde buna rastlamadık.

 

 

Haşmet, Ali Rıza’ya Halide konusunda karşı çıkmakta hiç de haksız değil. Ali Rıza’yı uyuşturucu konusundan vurmaya kalktıkları konusundaki tespiti de çok doğru. İleride Halide’den de vurmaya çalışmayacaklarını kim garanti edebilir? Ali Rıza gerçekten de çok tehlikeli bir şeye kalkıştı. Ya Sabri’nin de ona yardım ettiğine inanmasalardı, ya Haşmet onları inandıramasaydı ne olacaktı? Ali Rıza konsorsiyumu bitirmek, Ersoylular’dan intikamını almak istiyorsa ayıya dayı demek zorunda ve onların istediklerini yapmaya mecbur. Bu, onun değişeceğini, benliğini yitireceğini anlamına gelmiyor bence, o yanılıyor bu konuda. Böyle çok büyük riskler almamalı. Evet, Muzaffer’e dediği gibi bu şekilde dikkatleri üzerine çekti ve yükseldi ancak sürat tehlikelidir. Ali Rıza Beyciğim bu arada sadece kamuflaj için değil sık sık kasket taksanız olur mu? Çok yakışmıştı da. <3

 

 

Halide ile Ali Rıza’nın ilişkisi bu bölümde tam bir ilişki oldu. Evet hala sarılmadan öteye gidemiyorlar ama birbirlerine ilk defa karşılıklı seni seviyorum dediler. Yalnız Ali Rıza’nın Halide’nin ilişkilerine dair kararlılığı karşısında donup kalması neydi öyle ya. ^^ Bir de üzerine bir posta da sarıldıklarında Halide ona sevdiğini söylediğinde donup kalmasın mı? Valla ben de bir an Halide gibi karşılık cümlesi sarf etmeyecek diye korkmadım değil. Allah’tan Halide sinirlenip bağırıp çağırmadı ya da ortamı terk etmedi. Ali Rıza herhalde hep platonik aşk yaşadı ve ilk defa birinden bunu duyuyor ya da Halide’den bunu duymak onu çok heyecanlandırdı ve kitlenip kaldı. Bana ikisi de uyar. ^^

 

Halide: Seni seviyorum.

(Uzun bir sessizlik olur.)

Ali Rıza: Ben de. Ben de seni seviyorum. Ve bunun bozulmasına asla izin vermeyeceğim.

Halide: Kimsenin buna gücü yetmez zaten.

 

Halide’nin kararlılığına, teyzesinin kuşkularına karşı sevgisinin ve Ali Rıza’nın arkasında dimdik durmasına da aferin dedim. Bir ilişkiye kendinden tamamıyla emin değilsen başlamayacaksın. Karşındakiyle oynayıp onu üzmeyeceksin. Halide de Ali Rıza da kendilerinden eminler. Teyzesine dile getirdiği birbirlerini çok uzun zamandır tanıyormuş gibi hissetme detayını da çok sevdim. Evet, onlar birbirinin ruh eşi. Birbirini arayan elmanın yarısıydılar. Şimdi kavuştular ve bir oldular.

 

 

Halide ile Haşmet’in arasının bu ilişki yüzünden limoni olması beni üzüyor. Çok sevip de ailenden destek görememek çok zor. Halide tam yıllar sonra hem aşk hayatında hem iş hayatında yeniden mutlu olacakken mutluluğu böyle eksik kalıyor. En azından poliklinik için Haşmet’ten destek görebilse o bile yeter.

 

 

 

Halide’nin polikliniğe Nihan’ın adını vermesi bence çok ince bir düşünce. Sonuçta onun adını yaşatmak için böyle bir yer ve onun yaşadığı mahalleyi seçmek çok mantıklı. Halide, Nihan’ı iyileştiremedi, yaşatamadı ancak böylece onun mahallesinde yaşayanları, onu sevenleri, onun sevdiklerini iyileştirecek.

Ali Rıza’nın “Nihan Altay” yazan tabelayı gördüğünde yüzünün değişimini, kardeşine duyduğu bitmek bilmeyen özlemini ve bunun yarattığı hüznü, onun adı yaşayacak ve bunu düşündüğü için Halide’nin varlığından duyduğu mutluluğu bir arada gördük. Yağan yağmurun damlaları Ali Rıza’nın gözyaşlarına karıştı. Ali Rıza böyle bir kadına aşık olduğu için çok şanslı.

“Sen iyi ki varsın.” 

 

Tolga Sarıtaş’ı aksiyon sahnelerinden çok böyle duygularını gösterdiği sahnelerde seyretmeyi seviyorum. Yüzüne mutluluk da çok yakışıyor elbet ama hüzün bir başka yakışıyor.

 

 

Daha sonra Mert’in pansumanı bahanesiyle tüm ailenin gelip bu sürprize tanık olduğu an da bir başka özel bir sahneydi. Nihan’dan sonra ailenin ilk defa birlikte mutlu olmasına vesile olmak Halide için paha biçilemez. Bu vesileyle Emine’yle aralarındaki buzlar da erimeye başladı. Zaten Emine’nin Halide’yi yakından tanıdığında sevmemesi mümkün değil. ArHal ilişkisi en azından Altay ailesinden tamamıyla kabul görecek. Yalnız bana içlerinde en çok Ferit’in içinde yaşamaya çalıştığı ama saklayamadığı acısı dokundu. Nihan’ın intikamı alındıktan sonra onu da yeniden yüzü gülerken görelim. Bu Nihan’a ihanet demek değil bana göre, bu kadar genç yaşta ömür boyu yas tutmamalı…

 

 

Burak, Numan’ı kendi çıkarları için kullanmaya devam ediyor. Ali Rıza da henüz Numan’a tekrar ulaşsa da onu yakalamayı, öldürmeyi başaramadı. Açıkçası Ali Rıza’nın onca başarıdan sonra Numan konusunu çarçabuk halledememesi can sıkıcı ancak Erol da “Konsorsiyumun onca zamandır diz çöktüremediği Numan.” dediğine göre zorlu biri olmalı. Ama Cabir gibi bir adamı yakalamayı başaran Ali Rıza’nın Numan’ı öldürememesi onun namına gölge düşürüyor.

Yalnız, Ali Rıza’nın Numan’ın mahallesindeki hali de efsaneydi. Onunla dalga geçen mahalleliye iyi bir ders verdi. Kendine göre yöntemlerinin hastasıyız.

Ali Rıza’nın eniştesi yine bir işlere bulaştı. Burak’la ortak çalışan adamlarla kirli işlere giriyor. Ali Rıza hem bu durumu hem Nihan öldüğünde Fuat’tan para aldığını ortaya çıkartacaktır ve eniştenin aileden uzaklaştırılacağını düşünüyorum.

 

 

Meğer Melek ile Mithat’ın arası bozuk değilmiş, her şey Haşmet’in yanında kalmak için bir oyunmuş. Halide-Ali Rıza ilişkisini de bunun için kullanıyorlar resmen. Haşmet ile Ali Rıza’nın arasını bozup Haşmet’i saf dışı bırakmak istemeleri güzel plan. Ancak kocası Mithat tek başına konsorsiyumun başına geçtiğinde Melek’in hayal ettiği kadar başarı sağlayabilir mi? Ben Mithat’ta nedense sadece sinsilik görüyorum, liderlik vasfı değil.

 

 

Burak-Fuat yüzleşme sahnesinde özellikle Burak’ın anlık değişen sizli-senli kelime oyunlarına bayıldım. Babasına da patronuna da ayrı ayrı olan hislerini, kırgınlığını, kızgınlığını çok iyi yansıttı. Ama ona olan kırgınlığı o kadar büyük ki, konsorsiyuma rakip olma planından kolay kolay vazgeçmez. Özellikle Fuat’ın taksi durağına Ali Rıza’yla görüşmeye gelmesi onu iyice bilendirdi bu bölüm. Zaten Fuat da onun başarılı olmasını istiyor. Yanında aynı yolda olamasa da manevi olarak arkasında olduğunu hissettirdi.

 

 

Burak’ın mahalleye taşındığını Rukiye ve Emine de öğrendi. Burak cidden dediğim kadar bencil. O insanları üzmekten, kızdırmaktan aldığı zevki gördük. Seyri keyifli de olsa hiçbir zaman Burak karakterini sevmeyeceğim. Yalnız yollarına çıkmaya devam ederse Rukiye’nin onu parçalamasından kaçamaz. Çünkü kendisinin de dediği gibi “Bu ailenin kadınları erkeklerinden daha arıza.”

Bir de kalkmış mahallenin çocuklarına salça oluyor. O anca her şeyin farkında olmayan çocuklara sevdirebilir kendini. Keşke eski Türk filmlerindeki gibi taşla, sopalarla kovalasalar onunla Fiko’yu mahalleden.

 

 

Halide’nin kliniğe Nihan’ın adını vermesi konusunda Derya ile bir olup onun canını sıkması ise bence ondan vazgeçtiğinden değil ona vicdan azabı yaşatıp Ali Rıza’dan uzaklaştırmak için. Halide, Nihan’ın ölümünden kendini suçlasın ki Ali Rıza’yı terk etsin ve kendisine kalsın istiyor. Derya ise bunu kendisiyle aynı fikirde olmasına yoracak kadar kıskanç. Ali Rıza’ya yaranmak için bu ismi koyduğunu söylemez mi o da… Gerçekten tencere kapak gibi bir çift oldular, al birini vur ötekine. Lütfen artık ArHal çiftinden uzak dursunlar.

 

 

Burak’ın Füsun ve Murat’ın ilişkisine desteğinde çok samimi olduğunu düşünüyorum. Çok kıymet verdiği ve Halide’ye vermek istediği yüzünü evlenme teklifi için Murat’a vermesi de bunun bir göstergesi. Murat’ın Füsun’a evlilik teklifi ilişkileri kadar hızlı geliştiği için şaşırmadım. Füsun, Emine’ye söylediği gibi Murat’ı gerçekten seviyorsa bize de mutluluklar dilemek düşer. Yalnız ben ArHal’dan evlilik teklifi beklerken önce Füsun ile Murat’tan gelmesi birazcık hayal kırıklığı oldu.

 

 

Haşmet’in Hasan’a “Ali Rıza’nın devlete çalıştığını” söylemesi ise bölümün büyük sürprizlerindendi doğrusu. Haşmet kızına zarar gelme ihtimalini hissettiği an hemen hamle yapmaya başladı. Hasan’ın dediği gibi bu bir gözdağıydı. Bugün Hasan’a ağzından kaçırır, yarın bir başkasına. Haşmet böylece Ali Rıza görevine, intikamına daha çok kıymet veriyor diye Halide’den vazgeçer sandı ama onun gözden kaçırdığı bir şey var: Ali Rıza’nın yüreğine söz geçiremeyecek kadar büyük bir aşkla Halide’ye vurulduğu.

 

 

“Sevdadan büyük delilik mi var?”

 

Ve Ali Rıza aşkta da Arıza’ya bağladı. Halide ile birlikte Haşmet ve Melek’in karşısına geçip ilişkilerini açıklayıp onay istediler. Açıkçası Haşmet’in restine karşılık bunu hiç beklemiyordum doğrusu. Ali Rıza bir şeye, birine bağlandı mı körü körüne bağlanıyor. Ailesine, dostlarına ve şimdi de Halide’ye. Onlardan daha üstün tutacağı hiçbir şey de olmuyor. Onlar için yaşıyor. O yüzden de şimdi Halide için her şeye razı oldu.

 

Ali Rıza: Benim de Halide için göze almayacağım hiçbir şey yok. Biz Halide ile birbirimizi seviyoruz. Ve sizden de sevgimize hürmet göstermenizi bekliyoruz.

Haşmet: Bundan sonra olacaklardan sen sorumlusun.

 

 

 

Bakalım şimdi Ali Rıza ile Haşmet arasında neler yaşanacak? Halide, babasıyla Ali Rıza arasında bir seçim yapmak zorunda kalacak gibi ve bu durumda kimi seçecek? İkisinden de vazgeçmek istemeyecektir, çünkü çok inatçı. Bakalım o aşkı için neleri göze alabilecek?

Bölümde emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Tweetleriyle yazıma renk katan gizemca , Sema , lavinia ‘ya çok teşekkürler.

 

 

Dizimizin Ali Rıza’sı Tolga Sarıtaş 48. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu kategorisinde bu yıl da 2. Kez jüri üyesi olmuş. Çok tebrik ederiz.

 

Arıza bölüm yorumları için tıklayın

 

Arıza 13.Bölüm Fragmanlar

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap