İzledim

ARIZA – Aileye Hoş Geldin Arıza

Ali Rıza’nın aileye adım attı ama Arıza 5. bölüm reytinglerinde büyük değişim yok,  Total’de 5.14 reytingle 3. AB’de 4.63 reytingle 4. ABC1’de ise 5.50 reytingle 3.oldu.

5. bölüm izlenimleri konuk yazar Gözde ‘nin kaleminden. Keyifli okumalar ^^  (For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile)

 

 

Geçtiğimiz bölüm yazısını şu cümlelerle bitirmiştim: “Ali Rıza ne diyecek de onun iyice gözüne girecek bakalım? Bir de gerçeği söylüyormuş, herhalde ters köşenin alası bu olur.” 

Gerçekten de Ali Rıza-Haşmet sahnesi müthiş bir ters köşeye tanık etti bizleri. Haşmet, Ali Rıza’nın arkasında devlet olduğunu bildiğini ima etti, Ali Rıza reddetmesine rağmen ona inanmadı ama bu durumdan rahatsız da olmağını dile getirdi.

Normalde aklımıza Haşmet’in bu sebeple Ali Rıza’yı öldüreceği gelir ancak onun da derdi bu düzeni yıkmak ve Halide’yi korumak olduğu için hiçbir şey yapmadı. Hiç akla gelir miydi Haşmet’in Ali Rıza ve arkasındakilerin Halide’nin güvenliği ve geleceği için garanti vermesini isteyeceği? Tabii ki Ali Rıza bunu kabul etti, çünkü Halide onun için gerçekten değerli. O bu sözü sadece amacı için vermedi Haşmet’e.

“Ben nefes aldığım sürece Halide’ye kimsenin zarar vermesine izin vermeyeceğim. Sana söz veriyorum.”

Haşmet’in Ali Rıza’dan diğer isteği olan “Ersoylular’la husumeti bitirip Burak’la el sıkışma” bence konsorsiyuma girmek için şarttı. Burak’la husumet içindeyken diğer ortaklar onu aralarına almak istemezlerdi. E Ali Rıza yani Arıza’nın da bu düzeni yıkmak ve aralarına girmek için Haşmet’le güç birliğine ihtiyacı da var. Haliyle bu isteğe evet demek zorundaydı.

Yalnız Ahmet Mümtaz Taylan her rolde olduğu gibi mafya rolünde de muhteşem oynuyor, inanılmaz bir inandırıcılığı var. Sırf onun için bile Arıza seyredilir.

 

 

Burak’ın kendisinin de ölüm emrini verdiğini öğrenen Haşmet bunu Fuat’a karşı koz olarak kullanmayı bildi. Burak’ı Ali Rıza ile el sıkışmaya ikna etmenin en kolay yoluydu Yaşar’ın itiraf videosu ile Fuat’ı tehdit etmek. Haşmet, adımlarını çok doğru ve dikkatli atıyor. Konsorsiyuma geri dönüp Salman işini üstlenmesi ve Ali Rıza’ya bu görevi vermesi de bilinçli. Ali Rıza görevi başaracak ki konsorsiyum tarafından kabul görsün.

Tabii Haşmet, Burak’ın Halide’den uzak durmasını da şart koştu. Ama Burak’ı bu aşktan hiçbir şey vazgeçiremez. Çok sevgili sağ kolu Fikret’in parmaklarının kırılması da onu sadece üzer ama engelleyemez.

Ben geçen bölümde Yaşar’ın Haşmet’i de öldürmeye kalkışmasından sadece Burak’ın değil Fuat’ın da haberi var diye anlamıştım. Meğer Burak kendi başına iş yapmış. Ama bu hatasıyla Ali Rıza-Haşmet yakınlığını hızlandırdı ve Haşmet’in konsorsiyuma geri dönmesini de sağladı.

 

 

Burak’ın babasından yediği zılgıtlardan sonra taksi durağını yakmaya gelmesi onun Ali Rıza’dan bir farkını daha ortaya koydu. Ali Rıza artık düşmanına karşı fevri davranmayıp sakin kalabilmeyi, stratejik oynamayı öğrendi. Ama Burak aklına ne esiyorsa onu yapmaya devam ediyor. Ama Ali Rıza’nın benzin bidonunu ikisinin arasına dökmesi efsane bir hareketti. Adam Arıza, yine de her an her şeyi yapabilir. Bu sahnede Ali Rıza’nın aynı anda hem acısını hem meydan okumasını gördük. Pek çok sahnede de buna rastlıyoruz. Ali Rıza gücünü resmen hala taze yarasından, evlat acısından alıyor.

 

 

Haşmet’in Ali Rıza’yı sağ kolu olarak tanıttığı sahne bizler için ne kadar muazzam bir gelişme ise Halide için o kadar hayal kırıklığı oldu.

“Bundan sonra Ali Rıza Altay benim sağ kolumdur. Sözü sözümdür, emri emrimdir. Bugüne kadar bana gösterdiğiniz saygı ve sadakati ona da göstermenizi istiyorum.”

Babasının, hoşlandığı adamla el ele tekrar o dünyaya dönmesi, hoşlandığı adamın ise o dünyaya girmesinin onda bu etkiyi yaratması kaçınılmaz. Açıklamayı dinledikten sonra yanlarına gelip onlara hissettiklerini söylemesine, bu dobralığına bayıldım. Bir şey onu rahatsız ediyorsa hiç sözünü esirgemiyor karşısındakine.

 

 

Halide’nin bu yüzden Ali Rıza’ya öfkelenmesi, bağırıp çağırması çok normal. Hem babasının bu dünyaya geri dönmesini istemiyor hem de Ali Rıza’nın bu yola girmesini. Ali Rıza’nın arkasında devlet görevlilerinin olduğunu da bilmediği için onun babasını koruyabileceğine inanmaması da çok doğal. Ah Ali Rıza keşke ona gerçekleri anlatabilsen… İçinde tutmanın ne kadar zor olduğunu gözlerin öyle güzel anlatıyor ki bize.

 

 

Halide’nin bulduğu kolyeyle ilgili gerçeği babasıyla paylaşmaması onun tekrar bu dünyaya dönmemesi içinmiş meğer. Demek ki Ersoylular olduğundan emin olduğunda babasıyla bunu asla paylaşmayacak. Ama eminim Ali Rıza’ya yeniden güvendiğinde ona anlatacaktır derdini. Ali Rıza’nın Halide’nin sırrını saklayacağına, Haşmet’e söylemeyeceğine ben inanıyorum. Halide aksini düşünse de Ali Rıza onun dert ortağı ve gün gelecek her şeyi olacak.

 

 

Halide’nin dünyasına bu bölüm biraz daha girmek güzel oldu. Çocukluğu, genç kızlığına dair detaylar öğrenmek ve üniversite yıllarından bir arkadaşını görmek, onun yanında yüzünün biraz olsun güldüğünü görmek iyi geldi. Acaba ne zaman yeniden şarkı söylediğini de görebileceğiz? Yalnız o bardaki arkadaşı Sadi Aksoy’a nasıl ulaşabildi, bu arkadaşın nasıl bir çevresi, bağlantıları var yahu?

 

 

Halide’nin Sadi Aksoy’la karşılaşıp hiç korkmadan karşısına çıkmasına, sonra takip edip acayip acayip yerlere gidebilmesi de büyük cesaret doğrusu. Babasına çekmiş bu yönüyle. Yalnız orda taksiciler fark edilirken, onun fark edilmemesi biraz saçmaydı. Neyse… Ali Rıza’yı orda görüp konuşmaya geldi diye görmezden gelelim.

 

 

Burak’ın Halide’den vazgeçmeyişi, onu takip ettirmesi, olur olmadık şekilde karşısına çıkmalarından bezdim. Halide’nin sözlerini bile umursamıyor, insan bir geri çekilir bu kadar laftan sonra. Ama Burak alışmış her istediğinin olmasına bu yüzden de onu elde edene kadar vazgeçmeyecek gibi. Yaptığı o sevimsiz serenadın üstüne söylediği havalı sözlerinin karşılığını bir güzel aldı ama kesin bir kulağından girip öbüründen çıkmıştır onlar da.

 

“Ben sana doğru bir adım atarsam, benim hayatımda iyi hiçbir şey kalmaz.”

 

Halide de maşallah bu bölüm kendini üzen, kıran, sinirlendiren kimseden lafını esirgemedi.

 

 

Fuat’ın, Haşmet ve Ali Rıza’nın konsorsiyumun başına geçmelerini engellemek için yaptığı evlilik planı oldukça mantıklı. Mithat, Melek ve Derya razı oldular ama Burak’ın asla olacağını sanmıyorum. Ufak bir ihtimal kuzeniyle evlenerek Halide’ye yakın olabilmek niyetiyle kabul edebilir ancak. Bu konuyu konuşurlarken Melek ve Mithat’ın öpüştüğüne tanık olduk. Acaba bizim esas çiftimiz için böyle bir sahte kaçıncı bölümde yazılır sevgili senaristlerimiz? Bu gözler esas çiftten kiss bekliyor. ^^

 

 

Ali Rıza’nın Sadi Aksoy’a muhakkak ulaşacağını biliyordum. Taksileri kullanarak takip etme planları aslında son ana kadar oldukça başarılıydı. Helikopterle otele getirilen kişinin Sadi olduğunu anlaması ve onu yakalaması da beklenen bir gelişmeydi.

 

 

Ali Rıza, Sadi Aksoy’u yakaladığında bizi bir ters köşe daha bekliyordu. Meğer Sadi de Muzaffer için çalışıyormuş. Şimdi Muzaffer, “O sadece bir piyon, senden önceydi.” falan diyor da ona güvenmeli miyiz? Poyraz Karayel’deki rolü gibi yazılmamıştır değil mi karakter? Ali Rıza’nın bu yolda gerçekten güvendikleriyle yürümesi lazım, tıpkı taksi durağındaki dostları gibi. Zaten Sadi böyle yakalanabiliyorsa Muzaffer’in hedefine giden yolda piyondan öteye geçemez.

Ona bu yolda onu satmayacak, arkadan vurmayacak dostlarının eşlik edecek olması, özellikle Ferit’in yanında olması on numara oldu. Çünkü Nihan’ın intikamı içinse çıkılan bu yol, elbetteki hayat arkadaşı olacağı adam da olmalı bu yolda.

Ali Rıza, Sadi’yi öldürmüş gibi yaparak konsorsiyumun güvenini kazandı. Ama benim aklımda “Acaba Haşmet de Sadi Aksoy ile ilgili gerçeği öğrendi mi?” cümlesi dolandı durdu. Bunca ters köşe içinde neden olmasın? Ve Sadi, Ali Rıza’ya Halide’nin ailesinin katliyle ilgili neler anlattı acaba? Benim tanıdığım Ali Rıza’nın ondan mutlaka bir şeyler öğrenmiştir.

 

 

Füsun’un Ali Rıza’ya ilgisi varken hızlı bir şekilde Murat’ın ilgisine karşılık vermesi aslında duygularına güvenilmeyeceğini gösterir ama Halide-Ali Rıza-Burak üçgenini dörtgene çevirmeyeceği için benden tam destek bu yeni aşka. Üstelik FüsMur çok güzel bir çift olmadılar mı? Duygularına karşılık vermeyen Ali Rıza yerine işyerine güller gönderen, onun için gittikleri restorana midye dolmacı getiren,  sırf onun için yemeye çalışan, gidip üniversite yıllığına kadar hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmiş bir adamla birlikte olmak çok daha mantıklı. Hem Murat’ın tanıdıkça sevebileceği biri olduğunu daha önceki yazılarımda da yazmıştım. Aynı ailede Burak’ın zıttı bir karakter olarak yetişmiş. Annesine çekmiş olmalı. ^^

 

 

 

Ali Rıza’nın davadan çekilme kararına karşı Ferit’in tepkisi beklediğim gibi oldu. Bana göre doğrusu da bu, yanlarına kar mı kalsın yani? Ama Ali Rıza’nın Ferit’e gerçekleri söylemesi çok iyi oldu. Ferit ruh gibi geziyordu, şimdi onun da bir amacı var.

 

 

Rukiye Ali Rıza’nın davayı geri çekmesi ve Ersoylular’la artık uğraşmayacak olmasının Halide’nin telkinleriyle olduğunu sanınca onu yemeğe davet etti. Tabii nerden bilecekti aslında Ali Rıza’nın kendilerine yalan söylediğini. Aferin Halide’ye, ailesine karşı dürüst davrandı ve Ali Rıza’nın karşısında onlara gerçekleri söyledi.

 

“Söylesene Ali Rıza, ben onlarla husumeti bitirmekle kalmadım, emirlerine girip yer altı dünyasının en acımasız adamlarından biri oldum desene.”

 

 

Tabii Burak’ın ara bozmak için seyrettirdiği video yüzünden Ali Rıza’ya iyice kızgın ve kırgın olunca Ali Rıza’nın yapma demesini bile umursamadı. Sadi ve söyleyecekleri onun için çok önemliydi, öfkesinin büyük kısmı bundan tabii. E hayal kırıklığını yaşadığı için de bunları söyledikten sonra gözlerinden yaşlar süzüldü. Umarım Ali Rıza, bir an önce Halide’nin güvenini yeniden kazanır da ikili arasında sular durulur. ArHal’ı böyle görmek istemiyorum, bütün bölüm çatışıp durdular yahu…

 

 

Unutmadan, bizle Ayça Ayşin Turan – Tolga Sarıtaş özçekimi paylaşmayan resmi hesaplara sitemlerimi iletiyorum…

 

 

Bu bölüm 5 bölüm içinde en iyisiydi, dizi gittikçe güzelleşiyor. Müzikler de hem arttı hem diziyle daha uyumlu hem doğru şekilde kullanılır hale geldi. Dizinin dram kanadı çok iyi çekiliyor, aksiyon kanadı daha iyi çekilirse tadından yenmeyecek. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan leydi rüm , lavinia.. , Ruk , nilay ama stnew’e çok teşekkürler.

 

Arıza bölüm yorumları için tıklayın

 

Arıza 6. Bölüm Fragmanı

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap