İzledim

AMİRAL BATTI KAÇIYORUSSS – Küçük(!) Bir Sır Tutma Meselesi

2020’de tiyatroya daha çok gideceğim diyenlerden misiniz? Öyleyse işte sizi yeni bir öneri: Amiral Battı Kaçıyorusss

Yılın ilk tiyatro yazısı olarak konuk yazarım Bade‘den. Keyifli Okumalar ^^

 

Sır saklayabilir misiniz? Ne kadar güvenilir bir sırdaşsınız? Zor durumda kaldığınızda yalan söyler misiniz? Yalan söylerken sınırlarınız var mıdır? Yoksa farklı bir kimliğe bürünecek kadar ileri gider misiniz? İşte tüm bu ve benzeri soruları temelinde barındıran bir oyun “ Amiral Battı Kaçıyorusss ”.

1980’lerde Ankara’da emekli amiral Kemal Ertürk’ün evindeyiz. Ünlü bir Rus dansçı olan Rudiyef amiral beyin katıldığı bir davette balerin partnerinin de yardımıyla amiralin arabasının bagajına saklanarak amiralin evine gelir. Amacı Türkiye’ye iltica etmektir. Bu sırra ilk başta amiralin kızı ortak olmuştur. Çok geçmeden amiralin müstakbel damadı eve gelir ve olaylara dahil olur, evin bahçıvanı, İç işlerinden bir memur ve bir de polis müfettişinin eve gelmesiyle olaylar içinden çıkılmaz hale gelir.

 

 

Türk tiyatrosunun iki duayen ismi ; Haldun Dormen’in ve Göksel Kortay’ın, Ray Cooney’in “Chase me Comrade” adlı oyunundan esinlenerek birlikte kaleme aldıkları oyunun yönetmenliğini de yine Göksel Kortay üstlenmiş. İnce esprilerle süslenmiş metin, temposu bir an bile düşmeyen akıcı reji ile birleşince biz seyircilere de yalnızca bu keyifli ve kahkaha dolu oyunun tadını çıkartmak kalmış.

Ramazan Konur ve oyuncu kadrosunda da yer alan Oytun Terzi ikilisinin elinden çıkma dekor sizi sanki kendi evinizdeymişçesine hissettiriyor. Döneme uygun aksesuarlar kullanmış olmalarını da ayrıca kutluyorum.

 

 

Dizi sektöründen tanıdığımız Kadir Doğulu’nun ilk sahne tecrübesi olan oyunun kadrosunda Hakan Eratik, Yeliz Şar, Çiğdem Batur, Oliver Spence, Sedat Bilenler, Murat Buyruk, Oytun Terzi ve Neslihan Yavuz yer almakta. Böylesine yüksek tempolu oyunlarda performansı sekteye uğratmadan baştan sona diri tutmak zordur. Bu bağlamda tüm oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar. Ancak favorim, bahçıvan rolündeki Sedat Bilenler oldu. Oyuna gitmeyi düşünen tiyatro severlerin bu ismi bir kenara not almalarını öneririm:) Naçizane bir eleştirim ise Kadir Doğulu’ya olacak. Kendisinin ilk sahne tecrübesi olduğundan heyecanını ve tutukluğunu elbette ki doğal karşılıyorum. Performans anlamında başarılı ancak hızlı konuşuyor. Diksiyon dersleri almasının gerekli olduğu kanısındayım.

 

 

Günlük hayatın stresinden bir nebze olsun uzaklaşmak, gülmek & eğlenmek istiyorsanız “Amiral Battı Kaçıyoruss”u muhakkak listenize almanızı öneririm. Pişman olmayacaksınız:)

 

Unutmadan, ilgili diğer yazılar için blogun SAHNE SANATLARI kategorisini mutlaka ziyaret edin. 

 

 

 

Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
İNGİLTERE – Bath Sommerset
İstanbul havalimanı bagaj arabası iade
İstanbul Havalimanı – Bagaj Arabası İadesi için 5 TL’mizin Peşinde…
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Arıza Aşk 101 Babil Bay Yanlış Benim Tatlı Yalanım Bir Zamanlar Çukurova Çarpışma Çatı Katı Aşk Çukur Darısı Başımıza Diğer Yerli Dizi Elimi Bırakma Erkenci Kuş Fazilet Hanım ve Kızları Ferhat ile Şirin Final Yapanlar Game Of Thrones Gülperi Haftanın EN'leri Hayat Şarkısı Hayat Sırları Hekimoğlu İyi Günde Kötü Günde Kızım Kuzgun Masumlar Apartmanı Menajerimi Ara Meryem Özlenenler Sadakatsiz Şahin Tepesi Sahne Sanatları Şahsiyet Sefirin Kızı Sen Çal Kapımı Sevgili Geçmiş Sinema Siyah Beyaz Aşk Tehlikeli Karım Ufak Tefek Cinayetler Uzakdoğu'dan Vatanım Sensin Yabancı Dizi Yüksek Sosyete
Menajerimi Ara
MENAJERİMİ ARA – Ben Bir Deli Yürek
Çukur dizi
ÇUKUR – Meğer Taşa Tohum Ekilmez imiş
Bir Zamanlar Çukurova
BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA – Öyleyse Sen Unut Beni, Yeter ki Benden İsteme
Anket
Hekimoğlu
Ne Kadar İyi Bir Hekimoğlu İzleyicisisin?
menajerimi ara baris ve emir
MENAJERİMİ ARA – Barış mı Emir mi?
Sen Çal Kapımı EdSer
SEN ÇAL KAPIMI – En Sevdiğin Çift Kim?
Copy link
Powered by Social Snap