AMİRAL BATTI KAÇIYORUSSS – Küçük(!) Bir Sır Tutma Meselesi

2020’de tiyatroya daha çok gideceğim diyenlerden misiniz? Öyleyse işte sizi yeni bir öneri: Amiral Battı Kaçıyorusss

Yılın ilk tiyatro yazısı olarak konuk yazarım Bade‘den. Keyifli Okumalar ^^

 
   
 

 

Sır saklayabilir misiniz? Ne kadar güvenilir bir sırdaşsınız? Zor durumda kaldığınızda yalan söyler misiniz? Yalan söylerken sınırlarınız var mıdır? Yoksa farklı bir kimliğe bürünecek kadar ileri gider misiniz? İşte tüm bu ve benzeri soruları temelinde barındıran bir oyun “ Amiral Battı Kaçıyorusss ”.

1980’lerde Ankara’da emekli amiral Kemal Ertürk’ün evindeyiz. Ünlü bir Rus dansçı olan Rudiyef amiral beyin katıldığı bir davette balerin partnerinin de yardımıyla amiralin arabasının bagajına saklanarak amiralin evine gelir. Amacı Türkiye’ye iltica etmektir. Bu sırra ilk başta amiralin kızı ortak olmuştur. Çok geçmeden amiralin müstakbel damadı eve gelir ve olaylara dahil olur, evin bahçıvanı, İç işlerinden bir memur ve bir de polis müfettişinin eve gelmesiyle olaylar içinden çıkılmaz hale gelir.

 

 

Türk tiyatrosunun iki duayen ismi ; Haldun Dormen’in ve Göksel Kortay’ın, Ray Cooney’in “Chase me Comrade” adlı oyunundan esinlenerek birlikte kaleme aldıkları oyunun yönetmenliğini de yine Göksel Kortay üstlenmiş. İnce esprilerle süslenmiş metin, temposu bir an bile düşmeyen akıcı reji ile birleşince biz seyircilere de yalnızca bu keyifli ve kahkaha dolu oyunun tadını çıkartmak kalmış.

Ramazan Konur ve oyuncu kadrosunda da yer alan Oytun Terzi ikilisinin elinden çıkma dekor sizi sanki kendi evinizdeymişçesine hissettiriyor. Döneme uygun aksesuarlar kullanmış olmalarını da ayrıca kutluyorum.

 

 

Dizi sektöründen tanıdığımız Kadir Doğulu’nun ilk sahne tecrübesi olan oyunun kadrosunda Hakan Eratik, Yeliz Şar, Çiğdem Batur, Oliver Spence, Sedat Bilenler, Murat Buyruk, Oytun Terzi ve Neslihan Yavuz yer almakta. Böylesine yüksek tempolu oyunlarda performansı sekteye uğratmadan baştan sona diri tutmak zordur. Bu bağlamda tüm oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar. Ancak favorim, bahçıvan rolündeki Sedat Bilenler oldu. Oyuna gitmeyi düşünen tiyatro severlerin bu ismi bir kenara not almalarını öneririm:) Naçizane bir eleştirim ise Kadir Doğulu’ya olacak. Kendisinin ilk sahne tecrübesi olduğundan heyecanını ve tutukluğunu elbette ki doğal karşılıyorum. Performans anlamında başarılı ancak hızlı konuşuyor. Diksiyon dersleri almasının gerekli olduğu kanısındayım.

 

 

Günlük hayatın stresinden bir nebze olsun uzaklaşmak, gülmek & eğlenmek istiyorsanız “Amiral Battı Kaçıyoruss”u muhakkak listenize almanızı öneririm. Pişman olmayacaksınız:)

 

Unutmadan, ilgili diğer yazılar için blogun SAHNE SANATLARI kategorisini mutlaka ziyaret edin. 

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Badecigim merhaba ve ellerine sağlık :)))
  Senin gidip paylaştığın ve tavsiye ettiğin oyunları takip ediyorum. Antalya’da denk gelirsem gitmek için. Her yazından sonra tiyatroya gitme isteğim artıyor:)) Yazılarının devamını merakla bekliyorum.

  • badem

   Teşekkürler Bükecim, inşallah:)

 • badem

  Merhaba Gözde,
  Güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Böyle güzel şeyler duymak beni daha da kamçılıyor:)
  Bazı oyunlar var özel olarak takip ediyorum( Onur Saylak’lı “Evlat” ilk sırada, en yakın takipçisiyim mesela.. ) , bazılarına ise tesadüfen denk gelip ilgimi çekenleri listeme alıyorum, bu da bu şekilde buluştuğum bir oyun oldu.
  İnşallah birlikte tiyatro keyfi yapma fırsatı da yakalayabiliriz:)

  • Gözde E.

   Cevabı direkt bana yazmayınca şimdi görebildim. Evlat galiba dün İzmir’e gelmiş ama yorumlar olumsuzdu birazcık.
   İnşallah yeniden birlikte 🙂

 • Gözde E.

  Ellerine sağlık Badeciğim. Yine güzel bir yazı olmuş. Keyifle okudum. Ben Kadir Doğulu’nun tiyatro yapmaya da başladığını bilmiyordum bile. 🙂 Sen nerden duyup da buluyorsun bu oyunları bravo valla.