Dünya Bizi İzliyor

Bu bloga en keyifle eklediğim yazılar -ister kendi kalemimden ister konuk yazarlarımdan olsun, ‘izlediklerim’ kategorisindeki dizi yazıları…

Ne herhangi bir yapım firması ne de herhangi bir kanal ile bağlantım yok ama izleyici koltuğunda olsam da Türk dizilerinin ihraç edilmesi haberlerini – hikâye ve oyuncu seçimi salt ihraç odaklı olmadığı müddetçe, sevinçle karşılaşıyorum. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM) düzenlediği basın toplantısıyla açıkladığı Türkiye Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Sektör Raporu 2018’in sonuçları sevinçle karşılanacak cinsten; Dünya Bizi İzliyor.

 
   
 

Dünya çapında yüzden fazla bölgenin televizyon içeriği verileri incelendiğinde, yıllık yaklaşık 8 bin 500 televizyon programı yayınlandığı ve bu programların yarısını dizi kategorisinin oluşturduğu görülüyor. Söz konusu rapora göre, dizi kategorisinde en fazla orijinal yapım üreten ilk beş ülke arasında Türkiye’de yer alıyor. Diğer ülkeler; Hindistan, Çin, Rusya ve Nijerya.

 

 

Dünyada televizyon kanalları, içeriklerinin ortalama olarak yüzde 30’unu diğer ülkelerden ithal ediyor ve bu ithal içeriklerin yüzde 25’ini -dünya genelinde ithal edilen 4 içerikten biri, Türk yapımları oluşturuyor. Raporda 2017 yılında dünya genelindeki 48 bölgenin verileri incelenmesi sonucu 4 bin 100 adet ithal televizyon içeriğinin yayına girdiği görülüyor. Bu içeriklerin ülke bazında en büyük ihracatçıları ise -her biri 500’den fazla program sayısı ile, ABD ve İngiltere yer alıyor. İçerik ihracatında ilk 5 içindeki diğer ülkeler Fransa, Almanya ve Türkiye olarak sıralanıyor.

RATEM’in paylaştığı verilere göre, Türk dizi film sektöründe her yıl 100’ün üzerinde içerik üretiliyor. Üretilen içeriklerin yüzde 75’i 140’tan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye, özellikle kurgusal yapımlarını (dizilerini) eşit oranda Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerine ihraç ediyor. Bu veriler gösteriyor ki, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyaya en fazla dizi ihraç eden ikinci ülke konumunda…

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ayla

  Selam Asli
  Bence yurt disindan türk dizilerine ilgi bir hayli azaldi. Tv dizi elestirmeni Oya Dogan in bir yazisini okumustum gecen senede Cannes MIPCOM festivaline katilmis bu senede. Onun gözlemledigi bu sene türk dizileri ve starlarina ilginin bir hayli azaldigi.
  Baksana artik starlar bile dizileri kurtaramaz hale geldi,Kenan Imirzalioglu nun dizisi.

  Galiba dizilere eskisi kadar reklamda verilmiyor. Mesela dün cukur u canli izledim 1 saat 45 dakka boyunca reklama girmedi,ha alt yazi reklami baska..
  Senaryo cok önemli dizide,yaw usta yorumculara danissinlar bu dizi bu senaryo ve oyuncularla tutar mi diye? Fatih dizisinin tutmuyacagini hatta Kenan in karisinin dizisinin tutmuyacagi o kadar belliydi ki….
  Star lara güvenipte dizi yapmanin modasi gecti artik. Artik senaryo,ekip,hangi gün yayinlanacagi hangi kanalda yayinlanacagi daha önemli hale geldi.
  Dizi sürelerinede artik izliyeci isyan etmeye basladi artik cok ses cikiyor bu konuda. Yapimcilar artik diziyi canli izliyecek 3-4 saatini diziye verecek seyirciyi zor bulacak:))
  En sevdigim dizi bile olsa bana aptal aptal bakismalardan,müzik kliplerinden agir agir cekimlerden fenalik gelmeye basladi…
  Türk seyircisi türk dizilerini izlemeyi birakmak üzereler,dünya nin da bizim türk dizilerini izlemeyi birakacagindan eminim…

  • Gözde E.

   21 kuşağında hiç mi reklam almadı dizi?

   • Ayla

    Bizim saatle 20 de basladi dizi sizde 21 evet baslar baslamaz reklama girdi yani 21 kusaginda. Ben ondan sonraki reklami demek istedim nerdeyse dizi biterken girdi.

    • Gözde E.

     O halde 22 kuşağında girmedi… Allah Allah SBA2’DA bile her saatte reklam kuşağı verildi.

     • Ayla

      Evet iste ondan düsündüm neden bu kadar az reklam. Ay cikinca kiziyorum reklam cikmayincada sasiriyorum:))

     • Gözde E.

      Reklam çıksın iyidir iyi :))

     • İyidir tabii, kanal kazanır, kanal kazanırsa yapım kazanır, yapım kazanırsa oyuncu kazanır, seyirci de tuvalete gider, çayını tazeler, twitterda dolanır.. Reklam İyidir iyi <3

     • Gözde E.

      Tuvalete gider kısmı çok önemli bak 😀

   • 21’de hiç almıyor ki Çukur…

    • Gözde E.

     Ayla dizinin jeneriği girdi sonra reklam dedi gibi geldi bana. Jenerik 21de değil mi ki 🤔

     • Ha doğru, saat olarak düşünmedim…

  • Ayla hoş geldin ^^

   Basın toplantısında izleyicilerin günün kaç saati TV karşısında geçirdiklerine dair analiz de paylaşmışlar… Onu eklememiştim yazıya…

   Türkiye’deyse 2016 yılında ortalama günlük 4 saat 4 dakika olan televizyon izleme süresinin, Anadolu Ajansı’nın Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan derlediği verilere göre 2017 yılında 5 saat 30 dakika oldu. Araştırmaya göre ilk sırada yer alan Türkiye’yi, 4 saat 25 dakikayla Japonya, 4 saat 21 dakikayla İtalya izliyor.

   Şaka gibi değil mi? Dizi konusunda haklı olabilirsin, ama TV bağımlılığı artmış. 2016’dan 2017’e… Dijital işler daha çok artsa da dizi süreleri kısalsa… En büyük isteğim.

   Çukur’da reklam stratejisi her hafta aynı geliyor bana… Yenibölüm ilk dakikada bir kuşak, 11 gibi 2.kuşak. finalde 3.kuşak sonra ön izleme öncesi (bu hafta yoktu) son bir kuşak daha… Pek anladığım konular değil ama özet hariç 4 iyi değil mi? Süreleri de önemli tabii. Onu bilemiyorum

   • Gözde E.

    Önizleme öncesi de mi kuşak var? O yüzden 22 kuşağı verilmiyor olabilir. 4 gayet iyi. SBA’da 21,22,23-24 bitişik toplam 4 kuşak var. Ben Ulusal Kanal’da çalışırken reklamlar saatte alt bant olanlar da dahil 12 dakikaydı, tanıtımlar da aynı şekilde 3 dakika.