Gezdim Gördüm

LONDRA – Londra’da Parklar II , Kew Gardens

Londra’nın parklarını tek yazıya sığdırmak ne mümkün, ancak yazı dizisi olabilir… Bu nedenle konuk yazarım Neslihan‘ın ilk yazısı  LONDRA – LONDRA’DA PARKLAR serinin ilk yazısı oldu…

İşte Neslihan’ın derlemesi ile serinin ikinci yazısı Kew Gardens özelinde. Keyifli okumalar…

 

Londra’da yaşayan tanıdıklarımın tavsiyesini de göz önüne alarak park gezilerime devam ediyorum…

Öncelikle çok uzun zamandır gitmek istesem de fırsat yaratamadığım ama ilk ziyaretimin -ne mutlu ki, doğum günüme denk geldiği Kraliyet Botanik Bahçeleri olarak da bilinen Kew Gardens’a gitmek için Richmond’a gitmek gerekiyor. Metro hattında Richmond’dan ileri bir durak olmadığı düşünülürse lokasyonun Londra’nın bir ucu olduğu düşünülebilir. Kew Gardens’a ani bir kararla daha sonra anlatacağım bir yeri (Sky Gardens) gördükten sonra gitmeye karar verdim. Maalesef son noktaya yani Richmond’a giderken 1 durak kala trende bir sorun oluştu, trenden inip yolculuğa otobüsle devam ederek ilginç bir yolculukla Kew Gardens’a vardım.

Giriş 17 GBP yani bedava değil ^^ Ama içeride yaşadığım huzur için değdi diyebilirim. Mekânı gözünüzde canlandırmanız için örneklendirme yapmam daha sağlıklı olacaktır: İstanbul’un Botanik bahçesi Atatürk Arberetumu bu bahçenin ancak küçük bir bölümü olarak kalabilir.

1759 yılında yaratılmış olan Kew Botonical Gardens 300 acre (121 hektar) arazi üzerine yerleşik. Her yıl 2 milyon ziyaretçinin gezdiği, 30.000’den fazla bitki bulunan parka 4 kapısından biri olan Lion Gate’den özel bir plan dahilinde olmadan girdim. Önüme çıkan okları takip ederek kendimi yeni restore edilmiş olan Temperate House’da buldum.  Burası çok büyük victorian stili bir cam ev. Binanın 2013’de başlayan restorasyonu tam 1731 gün sürmüş.  Restorasyon tamamlanmış halini görme şansına sahip olduğum için ne şanslıyım ^^ Mekânda bulunan 1500’den fazla bitki başta Avustralya, Afrika, 16 ada, Amerika, Yeni Zelanda, Himalaya ve Asya olmak üzere çok geniş bir coğrafyadan toplanmış, belki de hayatınızda ilk defa göreceğiniz bitkiler…

 

 

Mekânda dikkatimi çeken önemli noktalardan biri de -dünyanın en yoğun havalimanlarının Londra’da olduğunu bildiğim halde, neredeyse dakikada bir üzerimizden bayağı alçak olarak geçen uçaklar… (Kew Gardens Londra’nın en yoğun havalimanı Heathrow’a yakın)

Temperate House’dan sonra da yine plansız programsız, kafama göre dolaşmaya devam ettim. Bu plansız yolculukta gördüğüm ağaçlar, bitkiler hepsine hayran hayran bakmaktan kendimi alamadım. Yemek molası için Kew Garden’ın içinde yer alan the Orangery’i bulma hedefiyle dolaşırken o kadar yürümüşüm ki toplamda 12,5 km’lik yürüyüş ile Londra seyahatimdeki adım rekorumu da kırmış oldum.

Orada gördüğüm en etkileyici yapı The Hive oldu. Wolfgang Butress tarafından yaratılan the Hive (kovan) Nottingham Trent Üniversitesinden Dr. Martin Benscik’ın arıkovanlarının sağlığı için yarattığı teknolojik monitörden esinlenmiş.

Bu yazıda metinden çok fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum açıkçası. Gördüğüm ağaçları anlatmam mümkün değil, onun için fotoğraflarıma bakmanızı tavsiye ediyorum…

 

 

 

 

Editör notu: Ne yazık ki Neslihan’ın çektiği o güzel fotoğraflardan sadece birkaçını ekleyebildim yazıya… Çok daha fazlası yazarın pixbynes_photo  instagram hesabından  inceleyebilirsiniz. 

 

 

Gezdim Gördüm kategorisindeki diğer yazılar için tıklayınız

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap