Bir Yılbaşı Klasiği: Kokina

Yılbaşı geleneklerimizden biridir mahallemin köşesindeki çiçekçimiz Gülcan Abla’dan kokina demeti almak ve dev vazosunu dikenleri batmasın diye ayak altından uzak ama gözümüze hoş gelen bir yere yerleştirmek: Akmaz, kokmaz, su ve bakım istemez…

Bu yazıyı yeni yıl öncesi hazırlamak istemiştim, ‘evdeki kokina şans getirir’ , ‘kokina ev sahibi yapar’ efsanelerini anlatacaktım ama sanırım biraz geç kaldım^^

 
   
 

Kokina bir çiçek mi?

kokina demet karmen
kokinalar butik çiçek demetlerini de renklendiriyor ¹ 

Kırmızı taneciklerin yeşil dikenimsi yapraklara kırmızı iplikle bağlı olduğunu fark etmemiş olamazsınız! Nasıl da bir bütün olarak duruyor değil mi? Oysaki dal ve minik kırmızı meyveler farklı bitkiler.

Kırmızı ve koyu yeşil ne kadar da uyumlu dediğimiz kokina çiçeği aslında iki ayrı bitkinin birleşmesi ve insan eliyle oluşturulan bir kombinasyon. Kokinanın yeşil yapraklı dalları ve silcan denilen kırmızı meyveler ayrı ayrı toplanıyor ve bin bir zahmetle kırmızı meyveler dikenli yeşil yapraklara bağlanarak tutturuluyor.  Sonuç: Yeşil, ucu iğnemsi yapraklı dallar ile salkım salkım kırmızı taneler birleştirilince oluşan cazibeli, dayanıklı bir çiçek, adının kökeni ise Yunanca’da kırmızı anlamına gelen ‘kokino’ kelimesine dayanıyor.

Ağırlıklı olarak Roman aileler tarafından büyük bir emek harcanarak toplanan -özellikle kuş bile konmadığı için kuşkonmaz denilen dikenli dalların toplanmasında ellerinin yara bere içinde kalmasına rağmen, hazırlanan kokina demetleri yılbaşı öncesi satışa sunuluyor.  Eski İstanbul Rum’larının yeni yıl süslemesi olarak kullandığı bu bitkinin yeni yılda şans ve mutluluk getireceğine inanılıyor.

 Kokina çiçeği nerede yetişir?

Bu çiçeğin ana vatanı Güney Avrupa. Türkiye genelinde ise İstanbul’da Kemerburgaz, Şile bölgesindeki ormanlarında yetişiyor. Halk arasında tavşanmemesi, İngilizce’ de ise Butcher’s Broom, Ruscus Aculeatus olarak bilinen kokina çiçeği, Anadolu’nun bazı yörelerinde özellikle Antakya bölgesinde idrar söktürücü hatta böbrek taşı düşürücü etkisiyle alternatif tıp yöntemi olarak kullanılıyor.

kokina

Bir efsaneye göre yılbaşında aldığınız kokinalarınız bir sonraki yılbaşına kadar rengi bozulmadan tazeliğini korursa, yeni bir ev sahibi olacağınız anlamına geliyor. Küçük bir ipucu, bulunduğu ortamın az güneşli olmasına dikkat etmelisiniz, ormanda yetişen kokina çiçeği doğal olarak, gölge ve serin mekanları sever.

 
   
 

Kokinanın efsanesi -adı üzerinde efsane, benim için bu yıla kadar gerçekleşmedi ama yine de yeni ev sahibi olamasam da kokina -dikenlerine rağmen, yeni yıl ruhunu en iyi yansıtan bitkilerden biri… Belki bu sene, kim bilir?

Yeni ev olmasa da olur, blogumun tüm ziyaretçileri için mucizeli ve tatlı sürprizli bir 2018 dileğiyle…

kokina demet karmen

 

(¹) Ana fotoğraf ve yazı içindeki kokinalı arajman fotoğrafı tasarımlarını çok sevdiğim Karmen Çiçekçiliğin Instagram hesabından alınmıştır.

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Selaaam. Kokinayı çok ama çok severim. <3 Benim geçen yıl aldığım maalesef öldü, yenisini almam lazım. Kediler için zehirli olduğu söylendi diye almamıştım birkaç senedir, ağaç da süsleyemiyordum; ama geçen yıl risk alıp aldım, Sütlaç pek ilgilenmedi bile, malum dikenli 🙂 O yüzden bugün ya da yarın alacağım, kokinasız olmaz 🙂 Mutlu yıllar.

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Görmek ve bakmak. Ben de geçen yılbaşında almıştım ve bir senedir saklıyorum. Kokina’nın kırmızı iple bağlı olduğunu farketmemişim. Demek ki ben bakıp ta göremeyenlerdeyim:(( ne diyelim yeni yılımız sadece bakmakla değil, baktığımız şeyleri görmekle geçsin. Herkese iyi yıllar.

  • Gözde E.

   Saklıyorsun peki hala sağlam mı? Benimkiler karardı ve atmak zorunda kaldım, henüz yenisini de alamadım. Muhtemelen yarın. Çünkü ağacım da yok, kediden dolayı çıkartıp süsleyemedim. İyi yıllar canım 🙂

 • Ayla

  Ilginc bir kokina yazisiydi,kokina ilk defa duydum. Bizim burada da aralik ayinda her evde camlarda bu iki cicek var. Türkce isimlerini bilmiyorum. Sanada tatli mucizeli ve sürprizli bir 2018 dilerim.

  https://uploads.disquscdn.com/images/8eb9afb92d4a0e7e5d7fa8bcf8f45af1cbdd5e5906a3449d0a37a0fddfa52509.png https://uploads.disquscdn.com/images/166034694704abf512e95c3226af2365ff79adac84750dee7c016d431a66eadf.jpg

  • Merhaba Ayla :). İlki burada pek yok ama ikincisi var. Hatta adı da Atatürk çiçeği. O da yeni yıl da olur hep.

   Kokina yazıda anlattığım gibi çiçek değil aslında, dikenli çalılara tutturulmuş minnak kırmızı meyvecikler. O dikenli dallar var ya…

   • pride&prejudice

    Bunu bilmeyen cok kisi var desem;)Ben cocukken yilbasi agaci yerine kokina suslerdik. o zamanlar simdiki secenekler yoktu tabi;)

    • Gözde E.

     Biz de bazı seneler kokina süslerdik. Çok severim 🙂

  • Bu arada ne fark ettim 🙂 Yazının içindeki arajmanında senin ilk resimdeki çiçek var ^^ Tam yeni yıl buketi yapmışlar global… Zaten Karmen ne yaparsa güzel yapar <3

   • Ayla

    Evet onu bende fark ettim. Demek cicegin ismi Atatürk cicegi,harika hergün yeni birseyler ögreniyorum.