ÇUKUR – Umut Olmadan Yaşanmaz

Orman yanar, toprak simsiyah olur. Yağmur külü yıkar. Minnacık bir tohum filiz verir. O umuttur. Umut olmadan yaşanmaz.

Umut olmadan yaşanmaz! Çok doğru. Umut insana güç katar çünkü. Konuyu izleyici gözünden  Çukur’a bağlarsak, ne kadar süre  umut ettik böylesi bölümleri izlemeyi?

 
   
 

 

Bölümü beğenmedim dersem Allah çarpar, ama çok beğendim de diyemem ^^ Serzeniş bölüm yazılarının olmazsa olmazı oldu zaten bu sezon. Alıştınız. Ama hakkını vermek lazım, su gibi akıp gitti. Çatapat da – yarısı rüya bile olsa,  vardı, dram da;  yüzleşme de, soru işaretlerinin cevap bulması da… Hatta yalanların son bulması bile vardı. Bunca güzel şeyin içinde bi’ Sadiş ile İdris Jr. kurtulamadı. Onlar da bebek ayaklanana kadar kurtulacak gibi değil.

 

çukur - umut olmadan yaşanmaz 1

 

Bölümün yıldızı elbette ki Aras Bulut İynemli. Çok sevdim Yamaç – Sena sahnesini. Buraya bazı sevdiğim diyalogları taşıyacaktım ki kısa videolarda yok bu sahne? Bölümün en güzel kesitini neden koymazlar ki özel sahnelere?

Gelelim Yamaç –  Salih yüzleşmesine. Salih’in Sadiş’i, Karakuzular’ın tehdidini neden sakladığını bir türlü anlamadığım ve kabullenemediğim için  – hikayeye çatışma gerek o ayrı konu, Salih’in ‘kendi halletmem gereken iş’ detaylarının ortaya çıkmasına sevindim. Ama ondan öte, Sadiş’in yaşadığını, bir bebeği olduğunu kakalı bir bebek bezinden öğrenen Yamaç’ın sevinci öyle güzel, öyle içtendi ki bu adamdan bu haber nasıl saklanır diye ayrıca hayıflandım. Hayat kadar kişiler de üstüne üstüne gidiyor, kıyamam…

 

çukur - umut olmadan yaşanmaz 1

 

Salih’in açıklaması kendine göre tutarlı olsa da kalbime göre değildi. Tutarlı olan tek yanı da ‘hata yapsam kafama sıkarım, sen hata yapsan?’ kısmı zaten. Biraz olsun pişmanlıkla desteklenseydi bu konuşma belki daha çok içime sinerdi ama, senin arkadan iş çevirmek kolay mı?  –  Ee çevirme işte…

 

Gizli reklamlar bana hep Truman Show’u hatırlatır, Yazıyı sabah yayına alsaydın filme atıfta bulunup ilk cümleyi “Günaydın. Olur da görüşemezsek iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.” Yapardım, tüh…  Filmi izlememiş olan var ise mutlaka izlesin diye not düştükten sonra konuya geri dönelim.

Senaryoya gizlice reklam yerleştirilmesine sinir oluyorum. Gizlice de değil, ayan beyan, reklam üzeri senaryo kurgulanan… Bu güzel(!) senaryo sayesinde Vartolu’nun özel bir fotoğrafçısının olduğunu öğrendik ^^

 

 

 

Sultan Ana is back! Kaçılın ^^

 

 

Kadın bir dirildi, tam dirildi. Hemen eski  – ve sevimsiz, formatına geri dönüverdi.  Meliha’nın yaşadığını da öğrenmişti. Bu konuda bir aksiyon alacak mı dersiniz? Madem hastane masrafları konusu açıldı. Paşa’da para ne gezer. Meliha’yı yaşatan kişi Sultan’mış, Paşa da biliyoruz ki emir eri… Elbette ki bu bir zaman dile gelecek. Baksanıza Salih kenarına çay içmeye giden Sultan Meliha’ya mı gitmeyecek? 3 bölüm içinde izleriz bu sahneyi, demişti dersiniz…

 

Ayşe’ye üzülüyorum aslında, ama bir o kadar da seviyorum. Nasıl Sena’nın sordukları / söyledikleri Mahsun’a dokunuyorsa Ayşe’nin yorumları da bulmaca Çeto’yu açıyor aslında. Çeto demişken Erkan Avcı ne güzel giydi karakteri üstüne. Ah’ bir de Gökhan Bey’cim daha detaylı – ve hızlı, anlatabilseydi karakteri…Çeto’nun hikayesi biraz da olsa Salih’inkine benzerlik gösteriyor değil mi?

Çeto’nun yöneliminin farklı olduğunu düşünmekle birlikte, elektrik net hissediliyor. Aşağıdaki tweete yorumun ise ben de ^^

 

 

 
   
 

 

Çözülen sorulardan biri Veysel’di. Yamaç’ı görünce çekinmesi, kahveyi patlatırken Salih’e pis pis gülümsemesi… Karakuzu’ların kapısında görmesek de seni gözünden tanımıştık be Çıyan. Kaçamazsın! Adamları da bu yolda mevta oldu ama belki de bir/ birden fazla hayatı kurtardılar öyle düşünmek lazım^^

Kutu süt hikayesinde İdris’e küfretmeyen var mı aranızda? Benden okkalı… Her flashback’de biraz dana nefret edilesi bir ‘baba’ çıkıyor ortaya. Sonra neymiş Çukur’muş, aileymiş… Şimdi ‘ikonik’ Volvo’sunu yeniden trafiğe çıkarıp İdris Baba oluverdi yeniden, bakalım bu küçük bir heves mi?

Hatalarını kabullenen ama ezilmeyen Selim’i daha çok sevdim. Hata derken, epey büyük bir hata tabii, ama sonuçları ile ilgili yeteri kadar başını eğdi. Acaba biraz kardeşi Salih’den ders mi alsa bu konuda. Bölümün sonunda eski Selim’i gördüğüme sevindiğim kadar bölüm içinde de eski Karaca’yı gördüğüme sevindim.  Karaca Selim’den çok Vartolu’nun kızı olmalıymış ^^ Bunu ilk sezonda da hissetmiştim.  Babalı kızlı Çukur’u ne güzel yönetirlerdi. Sahi, Karaca  Celasun ve Akşın’a karşı bu kadar minnoş olacaksa geçen sezon düğün öncesi Celasun’una söylediklerini nereye oturtacağız?

Selim’in kızının söylediklerinden güç alması ile biraderleri ile buluşmaya gitmesine <3

Ve artık Koçovalı Biraderler bir arada diyebiliriz; Üç Silahşörler…  – Yalnız bakmayın bir araya geliş zamanlamalarına ben hep Dartanyan’ın Salih olduğuna inandım…

Tweetleriyle yazımı renklendiren  Jess  Yasmine   Ayten Teksoy  ve melanie ’e çok teşekkürler.

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ben de bayıldım. Hatta akşam belirli bölümleri izleyip yazısını eklerim

 • Buke Oguz

  Çok iyiydi ya… Bölüme BAYILDIM…

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Bölümü bende çok sevdim, ama kimse ölmesin :))

   • Buke Oguz

    Ölmezler… Ersoy öldü kuzular öldü yeter.:)))

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Ne biliyim, senarist öldürmezde oyuncular belki ayrılmak ister..Vartolu ölmez, ölse öyle bir son yazmazlar. Ama Aras’a güvenmiyorum. Korkum senariste değil, oyuncularda..

     • Buke Oguz

      Sanmam ya oyuncuların ayrılmak isteyeceğini

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Aslı bölüm yazısını yazsında, Yamaç’ı kim vurdu tartışması yapalım. En sevdiğim şey teori kasmak :)) Çoğu tutmasa da. Ne yapalım Horzumla aynı düşünmüyorum..

   • Yazıdan önce anket… Herşey minnoş blogumun ziyaretçileri için. hizmette sınır tanımıyorum

    • Gözde E.

     Bayılırım ankete <3 <3 Bir de Çeto'nun konuştuğu kim anketi yapalım mı?? 😀

 • Buke Oguz

  Aslı’cığım doğum günün kutlu olsun. Nice sağlıklı huzurlu ve mutlu yıllar ve yaşlar diliyorum 🎁🎈🎂

 • Gözde E.

  Admin’ciğim doğum günün kutlu olsuuun 🎂🎁🎉🎊🎈

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba . Aslı’cığım ellerine kalemine sağlık..Gecikmiş yorumuma bölümü beğendiğimi söyleyerek başlayayım. Salih’in ruyasi ile başlayan bölümün ardından gelen sahnede Salih’in uyanışı, Cumalinin iyi mısın diye soruşu, Salih’in rüya gördüğünü fark edip sen de iyisin demesi Cumali’ye. Salih’in Cumalinin ölmediğine sevinmesi güzel sahneydi.
  O gece Salih köşeye sıkışmış, Yamaç O’na söylemek istediği bir şey olup olmadığını sormuşken tam Yamac’a açılacaktı ki Medet elinde kahve tepsisi ile girdi konuşmanın ortasına ve Salih sustu. Medet sayesinde kuzuların hayatını kurtaracak bir yol buldular ve Çeto ile Mahsun’un hayatını kurtarmayı başardılar. Cumali Vartolu’dan şüphelenirken Yamaç Çiyan Veysel’den şüphelendi.
  Vartolu’nun Cetolari içerde bir ajan oldugu konusunda uyarması ile sahte bir sevkiyat ayarladı kuzular ve haber Ersoy aracılığı ile Yamac’a geldi. Tabi bu arada Yamaç da Ersoy ile buluşma sırasında Vartolu’yu deşifre etme planı yaptı ve Alico ona bu konuda yardım etti.
  Vartolu Yamac yüzleşmesi en beğendiğim sahnelerden biriydi. Yamac’in konuya kız mi oğlan mi diye girmesi konuşmayı başlatabilmek ve tabi aslında ne diyeceğini bilmediği içindi. Yoksa bebeğin erkek olduğunu zaten biliyordu. Vartolu derdini anlatmaya çalıştı. Yamaç dinledi. Vartolu kendince haklıydı belki karısı ve çocuğunun hayatını tehlikeye atmamak için sustu ama Yamac da isyanında sonuna kadar haklıydı. Cumali ucan sineğe sıkıyor dedi Salih haklı ama Cumali durumu bilse onların hayatını tehlikeye atar miydi ? Sanmıyorum. Yamac zaten atmaz ki Salih’in bunu biliyor olması gerekirdi. Hiç mi tanımadı Yamaç’ı? Saadet ve bebek kurutulmadan Çukurun alınamayacağını zaten biliyorduk. Şimdi öncelik onlar. Ardından Çukuru almaya sıra gelecek.
  Yamac Sena sahnesi bölümün favori sahnelerinden biriydi benim için. Yamac Salih’e söyleyemediklerini Sena’ya söyledi içini döktü. Insan kaç kere affedilebilir derken de, Çukuru başımıza yıkarken de kardeşimdi o biliyordu ben bilmiyordum derken de, nefes alır gibi yalan söylüyor yanimda duruyor derken de haklıydı. Salih’e ne zaman güvense hep hayal kırıklığına uğradığı için kendini salak gibi hissediyordu. Cumaliye karşı Salih’i savunduğu için. Yapmaz çünkü kardeşleriydi ama yaptı. Onun yerinde olsa kendi de aynısını yapacağını itiraf etti ama Cumalinin gözünün içine baka baka yalan soyelyemeyecegini de ekledi. Yeni bölümden ilk sahnedeki o duygusallığı biraz da bu yüzdendir belki. Affet derken sadece 11 yıl onu hiç görmeye gitmediği için değil şu anda ona yalan söylediği için diyordur.
  Alico Vartolu sahnesine ❤❤❤ Sen böyle biri
  degilsin Alıco’ya söylenir mi Salih 😂
  Yamaç Alico sahnesine de kalp yollamadan olmaz ❤❤❤ Yamac in önce anlamaması , Saadet’in hayatta olduğuna inanamaması, ardından amca oldu diye sevinip Alico ya sarılması çok güzeldi.
  Selim ve Sultanın Cukur sokaklarını arabayla geçtikleri sahne çok sevdiklerinden. Öncesindeki konuşmaları da sevdim. Selim bu konuşmalar sayesinde önce kızının sonra Cumali Ağabeyinin karşısına çıkacak cesareti buldu. Darısı Yamaç Selim karşılaşmasına.
  Idris Kocovali’nin ardından Selim Kocovali da dönüyor. Idris kadın ve kızının öldürüldüğü haberinin üzerine küllerinden yeniden doğdu ve sahalara döndü.
  Dizi içine yerleştirilmiş reklamları sevmiyorum. Medet Salih’in pantolonunu makineye atarken cebinde ne var ne yok telefon olmasın dedim kendi kendime .
  Ersoy uçurduğu son haber ile bir bakıma kendi ipini çekmiş oldu. Mahsun artık ciddi ciddi ondan şüpheleniyor. Ceto şüphelenmiyor gibi davransa da bu bir oyun olabilir. Baskın sonrasında Ciya’nin Kuzuların adamı olduğu netleşti.
  Genç Cumali çocuk selim flashbackine de bir ❤
  Cumali selim karşılaşması ile bitti dizi. Cumalinin hem sevgiyle hem kızgınlıkla bakışı, sakalini kesip bildiğimiz haline dönmüş Selim Kocovali. Ikilinin buluşmasını merakla bekliyorum.

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Doğum günün galiba, doğum günün kutlu olsun..

  • :)) Çok teşekkürler

 • Selim – Vartolu – Celasun – Medet
  Yamaç – Kemal – Metin – ek olarak Cumali.

  Dejavu

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Fazla karakterleri çıkartması iyi olacak. Çukur alınınca aile bir araya gelecek. Yeni hikayelerde çıkacak. Vartolu da eski evine taşınsın. 3 milyon kaymak saymıştı Baykal Beyciğimiz. İdris Babasıda gelip ,torununu ziyaret etsin.

   • Vartolu’nun kapıdan girdiği ev o diye okudum twitterda ama mantıklı değil ki?

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Büyük ihtimal, Lal Saadeti o evde saklıyor.

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Sosyal medyada bazı bilgiler dolaşıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bu bölüm gerçekleşir mi hiç bilmiyorum. Ama yazılanlar mantıklı. KK bir numarası ile ilgili oyuncuların adı geçiyor. Musa Uzunlar gibi. Bence KK bu anlamda zayıftı. idris yaşlarında biri gerekiyordu böyle bir karakter iyi olur. Yeni yıl öncesi galiba sezon arası final bölümü gibi bir bölüm çekecekler. Bu bölümden sonra 31 aralık bölümü olmaz.Ondan sonraki hafta bölüm olur mu bilmiyorum. Ocak ayının ilk haftası diziler yeni bölüm vermiyorlar. Ya 15 gün, ya da 21 gün diziye uzak kalacağız.

  • Gözde E.

   Musa Uzunlar’ı severim. Güzel olur. 😍
   Ayın 6’sında bölüm yayınlanır diye düşünüyorum. İlk hafta yayınlanmıyor evet. 😕

  • bence de ilk bölüm 14 Ocak’da… 21’e çıkartmak büyük risk.

   • Ha 21 Ocak dememişsin. 21 Gün demişsin. Evet ay resmen 21 Gün oluyor… Neee….

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Geç gördüm :))

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    14 ocak olunca üç hafta olmuş,oluyor. 24 aralık-14 ocak. Umarım Horzum daha iyi yazar, en azından bir stok bölüm çekilirde ucu ucuna yetiştirmek zorunda kalınmaz.

    • 14 Ocak da çok uzak be…

     • Gözde E.

      Bugün Birsen Altuntaş tweet’inde özel kanallar ocak ayının ilk 3 haftası dizileri yayınlamayacak yazmış. O yazdıysa doğrudur.

  • Buke Oguz

   Musa Uzunlar gelse süper olur. 3 hafta gibi bir ara vereceği gözüme carpti :((( yılbaşı günü zaten yok. Bakalım 3 hafta üzerinde konuşabilecek kadar malzeme verecekler mi bu bölümde bize :)))

 • Fragmanı çok sevdim.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Bu Cumali kesin Vartolu’yu vurur diyorum. Gözüm korktu benim. Bakalım Sultan, Salih konusunda Cumali’yi zorlayacak mı? Bazenda Salih’i seviyor diyorum. Horzum o kadar çelişkili yazıyor ki karakterleri söylediklerimiz havada kalıyor. Bakalım yiğeninin babasını vuracak mı?Aslında Çukur’u alıp biran önce bu konuya yönelseler daha iyi olacak.

   • Adamın eli kaşınıyor her olayda….

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Final gibi bir bölüm olacak söylemine dayanarak iki teorim var. Birincisi kolye ile bir gelişme olur diye bekliyorum ama bunu bu bölüm için zor görüyorum. 2. olarak Cumali, Vartolu’yu vuracak diyorum. Büyük ihtimal Cumali Saadet ve bebeğin yaşadığını bilmiyor. Vuracak ve onları görecek..

  • Gözde E.

   Seyretsem belki ben de severdim 😁

 • Gözde E.

  Selam Aslı ve sevgili yorumdaşlarım. Öncelikle ellerine sağlık canım 🙂

  Bölümü neden beğendim?

  Çatapatın çoğu rüya da olsa güzel sahnelerdi. Vartolu’nun rüyasıyla düştüğü çıkmazı zaten biliyorduk iyice anladık. Gerçek çatapatta da mecburen Çeto ve Mahsun’u kurtardı.
  Sadiş’in Jr. İdris’e evle aileyle ilgili anlatımları da hüzünlendirdi. Evet belki aile olmayı beceremişti Koçovalılar ama yine de güzellerdi be o köşkte.

  Yamaç’ın Aliço’dan hem amca hem dayı olduğunu öğrendiği sahne çok tatlıştı, çok da duyguluydu. Ardından Saih’le yüzleşme sahnesinden de etkilendim ama Salih’in pişmanlığının olmamasından ben de rahatsızım.

  Yamaç-Sena sahnesinde o anlatmaya çalışması, yer yer konuşmakta zorlanması :(( Ah Yamaç’ım.. :((( Sena’nın da bebekleri öldüğü için çektiği acı.. :((( Ciğerim kalmadı…

  İdris’in eski İdris olmaya başlamasını sevdim ama Meliha’cığına koşup durması… Meliha’yı da Sultan iyileştirmiş besbelli Paşa aracılığıyla. Ama neden? İnsan düşmanı, rakibi ölsün istemez mi, neden yaşatır? Bakalım sebebi ne çıkacak?
  Yerleştirilmiş reklam da olsa Medet’in mutfak önlüklü hali :)))) Çamaşır yıkarken telefonun kırılması, sonra VarMed selfie’si :))) Yerleştirilmiş reklamları sevmem normalde ama bunu sevdim.
  Selim-Karaca sahnesi de duygu yüklüydü. Karaca’nın oyunculuğunu beğeniyorum. Selim’in Cumali’ye gitmesini sağlaması <3 <3 Cumali'nin hem kızgın, hem sevgi dolu bakışları <3 <3 ve o flashback <3 <3 <3 Haftaya sahnenin devamını iple çekiyorum.
  Ersoy ifşa oldu mu olmadı mı ben tam anlayamadım ama Veysel'in Çiyan ve KK çıkması doğru bir hamle oldu. Bu sorunu dediğin gibi çözdük sonunda.
  Ayşe-Çeto enerjisine bayılıyorum. O sahnenin dinamiği kesinlikle çok iyiydi. Çeto'nun takımı da çok tarz değil mi <3 Müsaadenizle Çeto'yu iki cinse de ilgi duyan bir adam olarak kabul ediyor ve AyÇet ship diyorum <3
  Sultan'ın Selim'e söylediklerine kızmadım ben ama O'nu bu hale getiren de anne baba olarak yanlış davranışları. Bunu da hala anlayamamış ne yazık ki. Sultan arabayla Çukur sokaklarında dolaşırken haline de ciddi duygulandım. :((

  Sneak peak'ten anladığımıza göre haftaya da ciğerlerimizi bırakacağız :((

  • Buke Oguz

   Selam ıkizimmm… Yorumuna baştan sona katılıyorum. Hem yeni bölümden ilk sahneyi, hem Cumali Selim karşılaşmasını merakla bekliyorum:))

 • Nur

  Hoş bir detay;

  1.sezonun ilk bölümünde Hale’nin İdris Baba ile röportajı esnasında oğullar tanıtılırken Cumali’nin elini görmüştük elinde Fenerbahçe tesbihi vardı. 2.sezonda Cumali’nin hiçbir tesbihinde Fenerbahçe yoktu o ara merak edip Google’dan bakmıştım Necip Memili, Beşiktaş taraftarıymış ve Fener tesbihini almamasını anlamıştım. Bu bölümde çocukluğunu oynayan oyuncuya Fenerbahçe ceketi giydirmişler. Bu ayrıntının bu şekilde atlanmaması hoşuma gitti.
  Dizimizde 3 Fenerbahçe’li var.

  1.Gökhan Horzum.
  2. Cumali
  3.Mihriban.

  Gökhan Hoca’nın bir videosuna denk gelmiiştim, Mihriban’ın ” Sarı saçlarına deli gönlümü” diye başlayan sözlerini Fenerbahçeli arkadaşlarıyla söylüyordu ya da kendisi içinde değilse bile ( videoyu unuttuğum için tam hatırlamıyorum) Fenerliler söylüyordu. Ne yazık ki Ne Cumali ne de Mihriban Hocadan taraftar desteği görmedi. Birinin mezarı da türküsü de unutuldu diğeri olmayacak kişileri adam diye yanına alıyor ve yine olmayacak birine ship yapıldı.
  ➖➖➖
  Bir diğer hoşuma giden detay yine Cumali ve Selim’in çocukluk sahnesinden.
  Selim küçükken o hasta gibi zayıf haliyle bile zekasıyla zevklerinden mahrum kalmıyormuş. Babasının istemediği sütü Cumali’nin (!)yatağının altına saklamış. Bir de o kadar masum ifade ediyorki babasının kulvarındaki Cumali’ye bile anında yalan söylettirdi. Cumali’nin dünya tatlısı ağabeyliği o zaman da varmış, anında kardeşini koruyup suçu(?)üstlendi.
  Çocuk oyuncuların performansları 5 yıldızdı. Cumali bizim 14 bölümdür izlediğimiz Cumali’nin çocukluğu Selim de 44 bölümdür izlediğimiz Selim’in çocukluğuydu.

  • Gözde E.

   Vartolu mezara gidip dertleşebilir mesela annesiyle. Çukur’a en rahat girip çıkan O.
   Ship’ten ben memnunum. CumYıl 😍

  • Mihriban’in fenerli olduğunu nerden bildin?

  • Bu arada Cumali ve Fenerbahçe detayını çok iyi yakalamissin bravo… unutmazsam bunu görselle eklerim yazıya…

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Ellerine sağlık Aslı..
  Bölümü hem beğendim, hem beğenmedim diyebilirim. Bölümün açılışında Salih’in gördüğü rüya ile belki içine girdiği çıkmazı anlamayanlar için bir ön izleme olmuştur. Babasının dostlar kahvesindeki hayali ile Sadiş ve bebeğinin öldüğünü hayal etmesi arasında kalan bir Salih. Medet’in yarattığı patlama olayından sonra Çeto’nun tavırlarından haksız olmadığı da ortada.
  Yamaç’ın bebeği ve Saadet’in yaşadığını öğrenmesi izleyici olarak oh nihayet dedirtti. Yamaç’ın bu konu hakkında Salihle hesaplaşması, ona kızdığında Vartolu demesi gözden kaçmadı ama sonrasında Sena ile yaptığı konuşma benim hoşuma gitmedi. Salih’e kendisine söylemediği için kızmasını anlarım ama sanki karakuzularla ilgili önüne çıkan engellerin nedeni olarak Salih gösterilmesini anlamam. Salih KKlara mal yapmaya başladığından beri onların önüne engel olmadı. Kimyager konusununda onları oyaladı. Ersoy sayesinde öğrendikleri imalathaneyi bastılar. Malların ordan sağlam çıkma nedeni anlaşılan o ki Veysel. Salih sadece Çeto ve Mahsun’un öldürülmesine engel oldu. Salih’in rüyasında görüyoruz ki sadece Sadiş ve bebeğini değil, Medet’i, Cumali’yi de kaybetme korkusu var. Uykudan uyanınca, Cumali’ye iyisin demesinde bunu gösteriyor. Aynı Yamaç Çeto’nunda zamanında öldürülmesine engel olmuştu. Daha ne kadar afedebilirim lafı bence haksızdı. Salih konusunda afedilmesi gereken tek husus Kahraman’ın öldürülmesi. Onun dışında bütün yaptıkları intikam amaçlıydı ve Yamaçta bunu biliyordu. Herşeyin soumlusu olarak Salih’in görülmesinden skıldım.
  İdris ve Sultan artık çocuklarına karşı kendi hatalarınıda fakına vamış. Sultan-selim , İdis-Meliha konuşmalarından bunu anladım. Selim-Karaca konuşması ve bölüm finalinin Cumali ve selimle kapanması ..
  Geçenlerde Çeto ve Ayşe hakkında aralarında cinsel bir çekim yok demiştim ama Horzum ,Çeto’nun kıyafet değiştirmesi ile buna göz kırptı gibi. Halbuki ben belki kadeş çıkarlar diyordum. Bölümde anlaşıldı ki asıl hain Veysel çıktı cumali bey abim..

  Gelelim teori kısmına.
  Meliha 30 yıl boyunca doktora gitmiş ve bunların parası x kişisi tarafından ödenmiş . Meliha 4 tane ameliyat geçirmiş. Saldırıdan sonra Meliha 4 ameliyat geçirmişse bizim kolye ,dolayısı ile Meliha’nın Salih’in annesi olması durumu yatar. Tabii bu ameliyatlar saldırıdan hemen sonra gerçekleşmişse.(bunu yazarken fikrim değişti). Meliha ilk anlatırken üç kurşundan bahsetti. İkisi deldi geçti, biri kaldı onuda 4-5 sene önce çıkarttım dedi. Belki olduğu ameliyatlar vücüdünda kalan kurşun için olabilir. Meliha’nın parasını ödeyen bu kişi 1-Sultan-paşa olabilir. Bu durumda Meliha hamile ise bebeğin Mihriban’a gelmeside mantıklı. Paşa’ın Emmi ile konuşurken hatırladığı flaschbackte bir anlam kazanıyor. 2-Meliha’nın hastane masraflarını ödeyen kişi dizi konusunu düşününce KK 1numarası olabilir. Bu durumda ise Meliha’nın bir numara olma ihtimali ve KKlarla bağlantısı kalkar . Bu bana pek mantıklı gelmiyor. Meliha ile 2. teorim ise organ nakline ihtiyaç duyması. Bu durum geçen bölüm aklımdan geçmişti. Bu bölüm serumuda görünce bu ihtimal kuvvetlendi. Ersoy’un baktığı dosyada tahlil sonuçları vardı. Organ ticareti yapsalar bile tahlil yapmalarına gerek olduğunu düşünmüyorum. Belli bir döner arıyor gibiler. Eğer Salih, Meliha’nın oğlu ise bi şekilde onun hakkında tahlil yapılırsa vay halimize..

  Veysel-çiyan.. Veysel efendi çocuklardan bahsedince ,Çiyan olma olaslığı arttı. Bakalım KKlarla ilişkileri ne zaman başladı. Sonradan mı KK oldu, hep mi KKdu. Veysel’i ik gördüğümde yazmıştım. Vartolu’dan dolayı KK uyuşturucu işine girmelerinin nedeni Çiyan olabilir. Öylede olacak gibi. Ama bu kadar Koçovalıların yanında olup, ne yapmayı amaçladı. Horzum altını doldurabilecek mi? Eğer Meliha 1 numara ise İdris ve çevresinde olması mantıklı onun dışında mantıksız.

  Gelllim dizinin eleştirilerine.. Aksiyon sahnelerindeki mantıksızlığı bir kenara atıyorum ama zeki olma özellikleri ile ön plana çıkan Yamaç ve Ersoy’un yaptıkları zekaları ile bağdaşmıyor. Yamaç, Ersoy’u çok zorluyor. Bu kadar sürekli eylem bilgisi dikkat çeker. Salih’in aranızda hain varına rağmen Ersoy’un bunu nazara almayıp her şeyi Yamaç’a yetiştirmesi zekaları ile örtüşmüyor. Dizinin içindeki reklamlar karakterler tarafından yapılınca inandırıcılığı kalmıyor. En önemlisi Horzum çok benzer hikaye kullanıyor. Selim-Ersoy hikayesi benzer. Selimde geçen sezon gizlice bir araba almıştı, ilk olarak maddi olaylardan dolayı ihanet etmiş, daha sonra alt yapısı doldurularak sevgisizlik kılıf yapılmıştı. Ersoyda aynı hikaye ile başlayıp, Çeto ve Mahsun’un onu gerçekten aralarına almayışı dayanak olmuştu. Çeto’nun Ayşe’ye anlattığı hikayede yabancı değil. Salih bunu geçen sezon babasına anlatmıştı. Bu sezon Çeto’nun ağzından duyuyoruz. Bu şahsen hoşuma gitmedi. Daha farklı bir hikaye yazılabilinirdi. Aile içi şiddet kullanılabilirdi. Yada sadece gerçekten kötü olunabilirdi. En önemli şikayetim aynı cümleleri farklı karakterlerden duymam. Dil zenginliği hiç yok.

  • Nur

   Meliha’nın finansörü hakkında aşağıda da yazdığım gibi 1.sezonda Sultan’ın Emmi’ye bir zarf verdiği sahne var. Paşa, Meliha’yı ziyaret ediyordu ama finansör sorgulanıyorsa Sultan ve ona aracılık eden Emmi olabilir.

   Çeto’nun hikayesinde ‘Zenne’ kısmının dolmasını bekliyorum. Zenne, Erkan Avcı’nın filmine bir gönderme içerebilir ama burdaki hikayesinde olmayacağı anlamına gelmez. Belki Çeto’nun gençliğini ‘muhteşem’ oynayan oyuncunun yaşı ile ilgili bir sorun olabilir. Çeto 13 yaşında evden kovulmuş küçük oyuncu 16 yaş gibi gösteriyordu ve o yaşta çete elebaşı olmuştu. 12-14 yaş aralığında ‘Zenne’ rolü üstlenecek ve 16 yaşına benzeyecek birini bulmak imkânsız gibi bir şey. Görsel olarak olmasa bile Çeto’nun şimdiki hali ile anlatımlı ‘Zenne’ hikayesi bekliyorum.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Çeto’nun yurt çocuğu olduğunu , oraya da ailesi tarafından gönderildiğini düşünüyorum. Ayşe ile yaptığı soyadı sohbeti, verilen soyadının uydurma olması detaylarını bilmesi bu düşüncemi kuvvetlendiriyor.
    Emmi, Meliha’nın yaşadığını bilmiyordu. O yüzden Emmi olduğunu düşünmüyorum.

    • Nur

     Çeto’nun yurtta kaldığını Ayşe ile önceki sohbetinde verdiği tepkilerden de anlamıştık.Bu anlattığı atölyeden önce mi sonra mı yurttaydı? Onu çıkaramıyorum.

     1-Atölyede olanlar polise yansımış yurda verilmiştir.
     Orda da taciz edildiyse ( Suskunlar dizisi) ya orda isyan edip kaçıp çeteleşmiştir ya da kaçtıktan sonra çetelere katılmıştır.

     2- Evden daha küçük yaşlarda atılmış, bir şekilde sokakta bulunup yurda verilmiş, yurtta da barınamamış ( ucu çok açık bir konu) yurttan kaçmış ve atölyede olanlar başına gelmiştir. Bir daha da yurda dönmek yerine sokak çetelerine katılmıştır.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      En azından 13 yaşında dışarıda olduğunu biliyoruz. Yurtta eğer kötü davranılmışsa kaçmış olabilir. 15-16 yaşlarında Mahsun’un anlatımıyla çalıştıklarını da biliyoruz. Ben nedense çocukken kendi ailesinden birine zarar verdiğini düşünüyorum Çeto’nun.

     • Nur

      Onları öldürttüğünü tahmin ediyorum ama çocukken değil de çetecilikten mafyalaşma sürecinde bir noktada yaptırttığını düşünüyorum.

  • Gözde E.

   İlgiyle okudum. Bölümü tam dikkatimi vererek seyredememiştim yorgunluktan. Kafamdaki boşluklar doldu. Salih konusunda katılıyorum, bu kadar yüklenilmesi abartılı. Çünkü çıkmazı çok çok büyük. Onu en iyi İdris anlar, Selim anlar çünkü evlat sahibi ikisi de. Yamaç’a kızmakta haklısın fazla abarttı.

  • Geçmişte yaptıkları tamam ama bu sefer dizinin uzaması haricinde anlatmaması icin hiç bir neden yoktu konusunda ısrarcıyım

   Yaşasın sabit fikircilik

 • Gözde E.

  Güzel bölümdü güzel. Ben sevdim <3

 • pride&prejudice

  Cukur un her bolumunde aksiyon arayanlara tepkiliyim. Ne bu her dakika catapat mi olacak? HAlbuki cok guzel duygusal sahneler yasandi. Salih/Yamac, Yamac/Sena,Karaca/Selim/Sultan/Selim, Meliha/Idris, Sadis ile bebegi… dolu dolu bir bolumdu. Zaten catapat icin seyrediliyorsa cukur rica ederim seyretmesinler… Oyle bir dunya yok dizi de olsa ne bu texas mi burasi…

  • Gözde E.

   Kesinlikle haklısın. Benim de diziyi sevme sebebim çatapat içindeki o muazzam duygusal sahneler.

  • Ben de… (burada texas da şerif vardı burada polis de yok)

  • Buke Oguz

   Ben de duygusal sahneleri seviyorum. Sadece aksiyon çatapat olmaz ki… Ben bu sezon duygusal sahneleri aksiyon sahnelerinden daha çok seviyorum. Bu haftaki duygusal sahnelerin hepsi çok iyiydi.

 • Nur

  Bölümde sahne olarak değil ama içerik ve akış açısından en beğendiğim şey Selim’in dönüşü oldu. Selim’i ve dolayısıyla Öner Erkan’ı Çukur’un vazgeçilmezi görüyorum. Karaca ile yüzleşmesi ambiance olarak zayıftı mesela Sena ile sokakta yüzleşmesi sahnesi daha sanatsaldı. Sokağı ortasında sokak ışığıyla falan.. tekniği bilmediğim için anlatmak istediğimi anlatamıyorum ama gündüz vakti evin bir odasında falan bana hiç duygu olarak bir şey katmadı Karaca’nın ezberle hızlı hızlı sözleri de pek bana hitap etmedi kız o kadar az görünüyor ki dizinin evreninden uzaklaşmış sanki:) Yine de en sevdiğim aile onlar. Ayşe, Selim ve Karaca.

  Yamaç’ın Sena ile dertleşmesini beğendim. Sena’nın bir anda gözünün dolmasından etkilendim..

  Mahsun’un elinden kar küresini düşürüp kırmasına üzüldüm yaaa.. Mahsun’ubüyümeye çalışan kalbi kırık, yaralı bir çocuk gibi görüyorum. Yavrucak neye değer veriyorsa zaten ona sahip değil bir şekilde sahip olduğunda da elinden kayıp düşüyor, kırılıyor.
  Bölüm boyunca Mahsun- Sena sahnesi bekledim. Ayyapım bu ikisine film yapsa sinemada film izlemeyen ben, gider izlerim. Yemişim Bold Pilot’ını. İnsan ölmüş attan nefret eder mi? Bu dizinin reklamları ettiriyor.

  Selim’i sahalarda görmek bana iyi geldi. Sanki eski Çukur havası doldu içime.

  • Gözde E.

   Bold Pilot kalp ben. Nefis bir film. Ağla ağla ağla. Hakikaten de insan ata ağlarmış.

   • Nur

    Şaka yaptım zaten. Reklamda aşırıya kaçtılar diye asla tavır almam. Belli ki özenerek, gönüllerini katarak bir eser yaratmışlar. Takdir etmek gerekiyor.

    • Gözde E.

     Valla Büke ve Özge çok ciddi gitmeyiz diyorlar 😀

    • Buke Oguz

     Valla izlemeden soğudum. Zaten ben sinemaya gidebilene kadar film biter

 • Nur

  Merhaba Aslı, ellerine sağlık.

  Bölümü çok dikkatli izleyemedim diziden zaman zaman koptum bir ara ekrana baktığımda Meliha ve İdris konuşuyordu Meliha ‘beni kim kurtardı’ gibi soruyordu, para mevzusunu atlamışım. Biri Meliha’nın masraflarını ödediyse o Bülent Ersoy’dur.

  Vartolu’nun rüyası ve kahvehanede patlama sahneleri ‘Enayi Tuzağı’ydı.
  Çoktandır dizinin izleyicilerine yaklaşımı bu.

  Çukur’un Alt Metni başlarda Yer/Yurt/Vatan’dı sonraları Arsa olmuştu şimdilerde o arsaya AVM kuruldu. Müşteri (izleyici) pazarlanan ürünü ekranda görecek kadar ekrana bakabilsin diye sahneler veriliyor. Konu, hikaye, karakter derinliği yok. Çeto’nun hikayesi tıpatıp Vartolu ile aynıydı fırın yerine atölye konmuştu.

  Çeto ve Ayşe’nin sahnelerini seviyorum. Hem oyuncular çok iyi oynuyor hem de kimyaları uygun. Çeto’nun yöneliminin Hetoro olduğunu baştan beri savunuyorum, bu sahne de destekleyiciydi bence.

  Çeto’nun silahı kimin tuttuğuna dair sözlerini çok çok beğendim. Kendi adının verildiği silahı yapan Kaleşnikov’un röportajını izlemiştim sözleri benzer içerikteydi ama Gökhan Horzum çok daha net ve vurucu ifade etmiş. Ben bunu tartışmalarımda referans olarak kullanırım.

  Vartolu’nun bebeğinden bahsetmesem olmaz. İsmine İdris diyemiyorum lanet İdris yüzünden, içimden Umut bebek demek geliyor. Bayılıyorum ona. Dayısı da gelecek herhalde:) Babasının kucağında göremiyoruz dayısının kucağında görürüz belki.

  • Hoşgeldin Nur, yahu dayi yamaç ya 😊😊😊

   • Nur

    Öyle miii:) Ama o zaman Cumal, Kahraman ve Selim’i es mi geçti diyorsun? Yamaç demek ki:))

    • Gözde E.

     Es geçmek değil de Saadet Yamaç ilişkisi bir başka ya 🙂

  • Gözde E.

   Bülent Ersoy benim hiç aklıma gelmedi. Hikayeye katkı açısından Paşa aracılığla Sultan diye düşündüm direkt.

   Ben de bebişe Umut bebek demek istiyorum 🙂

   • Buke Oguz

    Ben de Paşa o diye seslendim ekrandan 😂 Ama Paşa aracılığı ile Sultan olması da mantıklı parasal olarak bakarsak…
    Ben de Umut bebek diyorum bebişe.

 • Ahmet Adar

  Güsel yorumların için emeğine sağlık.Senanın karnını okşayarak hamile olduğunu belli ettiği sahneyi çok beğendim.Bakalım bebek doğabilecek mi?Mahsunun şerrinden hastalıklı aşkından kurtulabilecekler mi?,Çeto da tecavüs mağduruymuş.Ayşe-Çeto sahnelerinde etkilendim.Selim-Karaca sahneleri de güseldi.Bu bölüm Yıldısı göremediğime içerledim.Yamaçın ,Salihe seni kaçıncı affedişim yakınmasını haklı buldum.Salihin gerekçelerini haklı bulamadım.Babasının oğlundan Saadet konusunda yardım istemeliydi.Yamaçın tekrar amca oluşuna sevinmesi duygusaldı.Darısı babalığına.Melihanın ameliyatlarını Sultan ananın karşılaması enteresan.Parayı İdristen saklı nasıl bulmuş acaba?

  • Nur

   Merhaba Ahmet Bey. Sena kaybettiği bebeği için karnına dokundu diye yorumladım o hareketi.

   • Bence de öyle.

    • Buke Oguz

     Bence de olen bebeginin acisini hissetti o an.

  • Merhaba Ahmet Bey hoşgeldiniz. Sena hamile değil ki, bebeğini kaybetti Yamaç’tan ayrı olduğu dönemde. Onu suçluyordu da ayrı idi ya…

   Sultan mirasım deyip durdu Selim’e… demek ki parası vardi organizasyonu da paşa yaptı demek ki…

   • Nur

    İlk sezonda Sultan’ın Emmi’ye bir zarf verdiği sahne vardı. Belki Emmi bile olabilir.

    • Gözde E.

     Öyle bir sahne mi vardı? Nerde ne zaman?

     • Nur

      Bir tane buldum 8.bölümün 20.dakikasından itibaren. Emmi, Sadiş’ten bir zarf alıyor Sadiş, ‘Sultan anne verdi’ diyor. Zarfın üzerinde bir yazı var ama ne yazıyr bilmiyorum. Belki bu sahneyi yanlış hatırlıyorum belki bir başka sahne daha vardır sanki Sultan, Emmi’ye zarf veriyordu?