İzledim

BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA – Bu Düşmanlık Biter mi?

Konuk yazarım Gözde ‘den sonunda Bir Zamanlar Çukurova yazısı geldi. Sonunda… Çünkü ta sezon finalinden beri izlenimlerini kaleme almaya pek de istekli değildi. Nedenleri belki de yazıda gizli?

Sezon kapanışında lider bırakmıştık. Uzun süredir zirveyi Mucize Doktor’a bıraksa da gününün en çok izlenen ikinci dizisi olmaya devam ediyor. Gözde ‘nin  izlenimleri ile 57.bölüm yazısı sizlerle… Keyifli okumalar ^^

 

Geçtiğimiz bölümü Müjgan’ın gönderdiği kasetin şirkette Demir’e ulaşmasıyla noktalamıştık. Konakta ise ise Müjgan, Züleyha’ya kendilerinin de kocaları gibi dost olamayacağını söyleyip “Benim seninle savaşım daha yeni başlıyor.” diyordu.

Önceki bölümde Züleyha ile Yılmaz’ın buluştuğunu gören Müjgan o anları kamerayla kaydetmiş ve kıskançlığına yenilip bunu Demir’e göndermişti. Farklı bir nedenle buluşsalar da Züleyha ile Yılmaz’ın el ele tutuştuğunu, birbirine sarıldığını gören Müjgan’ın yanlış anlaması, süregelen kıskançlığının tavana çıkması çok normal. O’na hak vermeyecek kimse yoktur. Ama bunu kayda alıp Demir’e yollaması çok yanlış. Onca aydır Çukurova’da, aralarında onca şeye şahit oldu, nasıl akıl edemez bu görüntülerin nelere sebep olabileceğini?

 

 

Sürpriz misafirler

 

Bu bölüm Çukurova’ya Turgay ile Erol adlı iki adam geldi. Bütün arazileri ederinden fazlasına almak istiyorlardı. Bir tesadüf eseri Fekeli, Demir’in almak istediği bir yağ fabrikasının arazisini almak üzere olduklarını öğrendi ve duyduklarını Yamanlar’a iletti. Aralarındaki sulh anlaşmasına rağmen Demir ilk etapta bunun bir oyun olduğunu düşünse de gerçeği öğrenince yine bizi şaşırtan bir gelişme oldu ve Hünkar ile Demir, Yılmaz ile Fekeli’yle konuşmak için küçük konağa gittiler. Tabii ki Müjgan bu durumdan hiç memnun olmadı. Kocam Ercüment’i öldürdüğü için hapse girmedi, Demir’le husumeti bitti diye sevineceği yerde O yine misafirler gittikten sonra kavga çıkartmanın peşindeydi. Züleyha ile Yılmaz’ın hala kalplerinde birbirlerinin olduğunu bildiği için, son olarak onları dağ evinde sarılırken gördüğü için tepkisinde haklı da olsa bunu dile getiriş biçimi çok yanlış. Her defasında haklıyken bile haksız duruma düşmekte gerçekten ustalaştı artık. Yılmaz, bugüne kadarki tüm yaptıklarına iyi tahammül etti. Hem Fekeli, hem Behice Hala Müjgan’a bu konuda akıl veriyorlar ama maalesef bir kulağından girip öbüründen çıkıyor. Behice tüm analizlerinde ve söylediklerinde çok haklı:

“Bu gidişle kendini kapıda bulacaksın, ona üzülüyorum ben.”

 

Mesela çektiği görüntüleri de Demir’e göndermek yerine Yılmaz’la yüzleşseydi çok daha akıllıca davranmış olurdu. Demir görüntüleri seyredince Züleyha’ya zarar verse bundan memnun olacağı aşikar, peki ya Yılmaz’a? Demir Yılmaz’ı vursa eline ne geçecek Müjgan’ın, o zaman da mı pişman olmayacak? Oğlu babasız kalsa ne olacak? Müjgan’ın kesinlikle psikolojik destek alması gerekiyor ancak maalesef kendisi de bir doktor olduğu halde bunu yapmaktan kaçan bir kadın var karşımızda. Bir kere psikiyatr arkadaşına gitti, muhtemelen doğru düzgün bir şey anlatmadan eve geri döndü.

 

 

Müjgan bir yandan da Züleyha’nın karşısına dernek toplantısında çıkıp üstü kapalı O’nu yermekten geri durmadı. Okumayan kız çocuklarının evde oturup boş işlerle uğraştığını söyleyerek aslında Züleyha’yı kasdediyordu. Tabii bunu fark eden Hünkar’ın ustalıkla Müjgan’a hak ettiği cevabı vermesi yerinde oldu.

 

Ne kadar da asil

 

Aslında Züleyha’nın zanaati var, iyi bir terzi. İstese bir atölye açabilir, iş kurabilir. Ya da istese eğitimine de devam edebilir. Senaristler neden Züleyha’yı Demir’in parasıyla rahat rahat gezip tozan bir kadın gibi gösteriyorlar, neden güçlü bir karaktere dönüştürmüyorlar? Bu sezonun özellikle ilk bölümlerinde Hünkar’a karşı olan tavırları O’nu güçlü kılmaya yetmez ki. Üstelik Gülten’den başka bir arkadaşı da yok.

 

 

Geçtiğimiz bölüm Ercüment olayıyla ilgili zoraki başlayan Yılmaz-Demir iş birliği ve onların birlikte sahneleri diziye farklı bir hava kattı bence. Aslında dizinin ilk bölümlerinde Yılmaz, Demir’in şoförüyken de aralarında iyi bir enerji vardı. İki bölümdür yan yana sahnelerinden büyük keyif aldım doğrusu. Uğur Güneş ve Murat Ünalmış düşman oldukları sahnelerde olduğu gibi bu sahnelerde de karşılıklı iyi iş çıkarıyorlar.

 

 

Ancak Demir’in Adnan’la ilgili gerçek hiç yokmuş gibi bu konudaki rahatlığından da hiç haz etmiyorum. Aynı şekilde Hünkar’ın Fekeli’ye “Adnan Demir’in öz oğlu.” demesinden, çocuğu gerçekten sevdiklerinden falan bahsetmesinden de. Yaptıklarından pişman olması Hünkar’a karşı beni yumuşatmıyor. ZülMaz’ın kaderiyle oynadığı için affedilecek bir yanı yok. Gerçeği bilip bu sırrı Yılmaz’dan saklayan herkes gibi Fekeli de saklayacak ama günün birinde elbet biri baba ile oğulun kavuşmasını sağlayacak. O zaman da bu kadar rahat davranabilecek misiniz bakalım? Kan dökülmesinden daha çok Züleyha’ya olan kıskançlığından bu gerçeği Yılmaz’dan saklayan Müjgan, bir tartışma anında bu gerçeği söylemeye en yakın aday benim gözümde.

Çukurova’ya gelen bu adamlar sayesinde Yılmaz ile Demir yağ fabrikası satın alıp yeniden ortak bile oldular. Hatta tüm Çukurovalı sanayicileri de onlara toprak satmamaları konusunda örgütlediler. Bir an başarılı olamayacaklar, para galip gelecek diye korktum ama memleket sevgisi ağır bastı.

 

 

Tabii ki bu adamların Hatip’le iş birliği içindelermiş. Bir de Turgay ve Erol’la yaptığı konuşmada Fekeli’nin başına bir şey gelmesi ihtimali ortaya çıktı. Bir an önce Savcı Jülide Cengaver’i öldürenin O olduğunu ortaya çıkarsa da hapsi boylasa. Nerdeyse sezon bitmek üzere ama Hatip elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Tabii sadece Hatip değil, cinayetine tanık olan Şermin’in de ceza alması şart. Aklı fesatlıktan, kötülükten başka hiçbir şeye çalışmayan Şermin büyük bir cezayı hak etti. Bugüne kadar Adnan’ı yangından kurtarmak dışında yaptığı iyi bir şey oldu da biz mi görmedik? Bu arada Savcı Jülide Ercüment davasını vicdani olarak kapattığını söyledi, ama ortada gerçeği bilen Müjgan var, ya Gülten’in adının dile düşmesini umursamayıp bir öfkelenme anında bunu gidip olmadık bir yerde dillendirirse? Ben hala bu olayın tekrar gündeme gelebileceğine inanıyorum bu yüzden.

Yılmaz ile Demir’in bu yeni durumuna en gerçekçi yorum ise Behice ile gizli gizli görüşen Şermin’den geldi elbette:

“Aman onların yapacağı barıştan ne olacak Allah aşkına. İlk fırsatta gene dalarlar onlar birbirlerine.”

 

Yüzünüz hep gülsün <3

 

Dizide birbirini gerçekten seven çift olarak seyredebildiğimiz bir Gülten ve Çetin kaldı. Çiftin uyumu o kadar güzel ki. ^^ Yan karakter bile olsalar çok sahneleri var diye tepki göstermem onlara. Özellikle akşam buluştukları sahnenin çekimleri tıpkı o yılların Yeşilçam filmlerindeki gibiydi. O filmlerden birini seyrediyor gibi hissettim.

 

 

Ve nihayet nişan hazırlıkları da başladı Gülten ile Çetin’in. Ve kuyumcuda yüzük bakma sahnesi nihayet Gaffur-Hatip gerçeğinin Saniye tarafından öğrenilmesini sağladı. Saniye’nin de dediği gibi eğer Gaffur ve evlatlıkları Üzüm arasındaki baba-kız ilişkisi olmasa Saniye bu defa da O’nu affetmez, kapının önüne koyardı. Ama Gaffur Üzüm’e çok çok iyi bir baba oldu. Kesinlikle yaşadıkları, öğrendikleri ve Üzüm’ün varlığından sonra Gaffur bu defa gerçekten pişman. Bu saatten sonra bile isteye yanlış yapan bir Gaffur görmemeliyiz. Acaba Saniye Hatip’e gidip kalan borcu üstüne almak dışında bu konudan Hünkar’a bahsetseydi Hünkar, Gaffur’un soyulmasının aslında Hatip’in tezgahı olduğunu anlar mıydı?

 

 

Gülten’in gelinliğini de Züleyha dikmek istedi. Onca yaptığı şeye rağmen Demir’e bile pijama diken Züleyha’nın tek arkadaşı, dert ortağı, sırdaşı Gülten’e gelinlik dikmesi, onu yaşadıklarından sonra böyle mutlu etmek istemesi çok normal. Demir’in Züleyha’nın Fransız dantelinden gelinlik dikeceğini duyunca alışık değil bahanesiyle Gülten’i böyle bir gelinliğe layık görmemesi ise hiç hoş değildi. O zaman sen niye kalktın evinde çalışan biriyle evlendin?

Ama Hünkar çalışanlarına karşı Demir’den daha sıcak, daha içten. Fekeli ve Yılmaz da öyleler. Hünkar Gülten’i ondan isteyeceklerini, bütün masraflarını karşılayacağını söylerken, Fekeli de istemeye birlikte gideceklerini ve Çetin’e de Yılmaz’ınki gibi bir düğün yapacağını söyledi. Acaba Demir’in bu yaklaşımı yurt dışında uzun yıllar yaşamasından mı kaynaklanıyor yoksa kibrinden mi?

Demir’in kendi kanından olan kızı Leyla’ya Adnan’dan daha fazla olan ilgisi bu hafta da belirgindi. Hünkar istediği kadar “Adnan Demir’in öz oğlu.” desin, Demir Adnan’ı biraz ihmal ediyor. Bunun yeni bebek daha çok ilgi çeker durumuyla bir ilgisi olduğunu, Züleyha’nın kuruntu yaptığını düşünmüştüm ben de önceki bölümlerle ancak gittikçe aksini düşündürtmeye başladı bana Demir. Tabii bu durum Züleyha ile aralarında gerginliğe neden oldu yine.

Ama Hünkar ertesi gün Gülten’in gelinlik için ölçülerini almada Züleyha’ya yardım ederken O’nun gönlünü almayı bildi. Çünkü Hünkar da Demir’in bu konuda yanlış yaptığının farkında. Hünkar’ın geleceğe dönük Adnan’la ilgili sözlerine Züleyha’nın tepkileri ise kaderini kabullendiğini gösterir nitelikteydi. Besbelli Züleyha Adnan’ı Yılmaz’a söylemeyecek ve istemese de ömür boyu Demir’le bu evliliği sürdürecek. Yılmaz’ın Müjgan’dan bir oğlu olmasaydı Züleyha kan dökülmesine dair duyduğu korkuyu aşabilirdi bence.

Züleyha’nın kabullenmişliği o kadar belirgin ki Müjgan’la ilgili bile Demir’le dertleşebiliyor. Eşlik vazifesini istemeye istemeye yerine getiriyor. Çünkü Demir’in de fark ettiği gibi aşık olmasa da O’na saygı duyuyor. Demir’in yaptığı, söylediği onca şeye rağmen saygı duymasına zaman zaman şaşıyorum doğrusu Züleyha’nın, ama belki de bu sayede en azından hapishane saydığı konak daha çekilir hale geliyordur.

 

 

Doğrusu geldiğimiz noktada ZülMaz aşkı eskisinden çok daha zor. Çünkü her ikisinin de evli olduğunu insanlardan bir çocuğu var. Ama o insanlardan bir çocuk sahibi oldular diye, sevmedikleri insanlarla mutsuz bir evliliğe mahkum olmalarını da doğru bulmuyorum. Birbirlerine olan aşklarını unutsunlar da diyemiyorum. Hele Züleyha, her gün Yılmaz’dan bir parça olan Adnan’ı görüp nasıl silebilir bu aşkı içinden? Boşanıp birlikte bir yuva kurabilseler keşke. Ama Demir de, Müjgan da asla boşanmazlar maalesef…

Madem ZülMaz birlikte olamıyor, en azından bir şekilde yan yana oldukları sahneler artmalı. Ne yazık ki daha önce kim bilir kaç defa seyrettiğimiz aynı flasback sahnelerini seyredip duruyoruz her bölüm. Bu kadar birbirine yakışan, uyumlu bir çifti yan yana seyredememek, böyle harcandıklarını görmek eminim benim gibi ZülMaz sevenler için çok sinir bozucu.

Müjgan’ın Behice Hala’ya kafasında kurup söylediği gibi sevişmesinler (Evet, duyduğumda ben de yok artık diye geçirdim içimden!), öpüşmesinler, ama en azından yan yana gelsinler. Sokakta yürürken karşılaşma sahneleri bile olur yani.

Züleyha, Gülten’in gelinliği için aldığı kumaşa bakıp Yılmaz’la eski günlerini anarken bir kez daha üzüldüm hem bu aşkın zorluğuna, hem de onları ilk bölümlerde sevgili olarak daha fazla göremediğimize.

 

 

Yılmaz’la arasında geçen onca şeyden sonra Müjgan hala Adnan Yaman Holding’i arayıp gönderdiği paketin Demir’in ulaşıp ulaşmadığı sorabildi. Pişmanlık duyup duymadığını tam anlayamadım açıkçası. Sizce Müjgan görüntüleri Demir’e gönderdiğine pişman oldu mu?

Demir gelen kasedi gelir gelmez seyredememişti çünkü şirketteki oynatıcı bozulmuştu. Bu yüzden yeni bir oynatıcı ve kamera sipariş etti ve siparişler Gülten ile Çetin’in isteme/nişan günü konağa geldi. Tabii Demir hemen oynatıcıyı denemek istedi ve Hünkar’la çalışma odasına geçtiler. Ben belki bu kasedin içinde beklediği futbolcu görüntüleri ya da geçtiğimiz bölümlerde kulüpte selamlaştığı kadınla çekilmiş görüntüler vardır diye düşündüm ama Müjgan’ın çektiği görüntüler çıktı. Müjgan, Züleyha ile Yılmaz’ı çekmekle kalmamış, bir de devamında kameraya konuşmuş. (Pes!) Bölümü Demir ile Hünkar’ın görüntüler karşısındaki şaşkın ve öfkeli surat ifadesiyle tamamladık. Tabii bu görüntülerden sonra ne o gün Gülten ile Çetin’in nişanı kalır, ne Yılmaz-Demir ortaklığı. Çukurova’da ortalık yangın yerine döner.

Fragmana göre Demir ilk öfkeyle Züleyha’yı ormana götürüyor ve silahını O’na doğrultuyor. Muhtemelen ateş ettiğinde O’nu vurmayacak ancak bir şekilde Züleyha’ya zarar vermiş görünüyor. Görüntüleri seyrettikleri esnada konakta Şermin ve Naciye kavga ediyorlardı. Onlar da Züleyha’nın arabayla götürülüşüne şahit olduklarına göre bu olayın Şermin yüzünden Adana’ya yayılacağı kesin. Yılmaz ise bir şekilde bu olanları duyup Züleyha’yı kurtaracak belli ki. Müjgan ise Kerem Ali’yle evi terk ediyor. Bu durum Müjgan’ın yeni bir hata yapmasına sebep olacaktır mutlaka.

Büyük merakla beklediğim yeni bölümde görüşmek üzere.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Bir Zamanlar Çukurova  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Zamanlar Çukurova 58.Bölüm Fragmanı

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap