BABİL – Umut Sen Ne Güzel Şeysin

Babil hızlı ve içerik olarak oldukça hareketli bir bölüm ile yeni sezon açılışını yaptı. Ne yazık ki bu açılış reytinglere yansımamış. Pandemi öncesi 4 bandında seyreden oranlar oldukça gerilemiş. Total’de 1.95 ile 14.  AB’de 4.07 reyting ile 4. ve ABC1’de 3.09 ile 6.sırada.  Gelecek bölümlerde toparlanır umarım. Ama birkaç bölüme yayılacak konuyu tek bir bölüme sığdırma çabasından uzaklaşalım lütfen, hızlandırılmış çekim gibi geçti sahneler…

(For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile)

 
   
 

 

 

Bu bölüm yeni bir Egemen ile tanıştık. Ozan Güven’in ekran karşısından uzaklaşma / uzaklaştırılma kararı ile Babil de canlandırdığı karakter için oyuncu değişikliğine gidildi. Öncelikle Ozan Güven’in taraflardan biri olduğu davada yargının adaletli bir karar vermesini umalım ve yeni oyuncumuz Onur Saylak’a hoş geldin diyelim.

 

 

Onur Saylak’ın kamera önü ve arkasındaki başarısı ve sektöre katkılarını tartışmam. Beğeni ve takdir ile takip ediyorum. Fakat Egemen karakteri özelinde, Ozan Güven’in yarattığı Egemen karakterindeki şeytan tüyü, fırlama olduğu kadar yırtık da olan delikanlılık, sınır tanımayan çakallık Onur Saylak’ın Egemen’inde göremedim. Aynı karakter için oyuncu değişimi büyük risk. Düşünsenize günlük yaşamımızda bile yok mu kıyaslama; yeni sevgili eskisi ile kıyaslanır, yeni patron bir önceki ile… Bu nedenle İlk bölümden itibaren Onur Saylak’ın Egemen’ini izleseydik bu cümleyi kurmazdım, mimiklerine kadar çalışılmış ama şimdilik pek de olmamış. Ama kötü mü? Değil. Alışılmaz mı? Hiç değil. Yine de bir keşke var; Onur Saylak’a Ozan Güven’inkini taklit eden yerine kendi özgün Egemen’ini yaratma şansı mı verilseydi?

 

 

“Var tabi, bikere iyi insan diye bir şey var, sesinde sevgi var, merhamet var, şefkat var, yüzüne bakınca kalp insana söylüyor zaten, o zaman diyorsun ki; sevgi var, umut var, aşk var!”

 

Ayşe’nin sırrı ortaya çıktı. İrfan’ın ‘iyi bir adam’ olduğuna dair inanç ile verdiği sır İrfan’ı bulunduğundan daha da zor bir duruma mı sokacak yoksa ona içinde bulunduğu sorunlardan kurtarmak için bir kapı mı açacak? Sonuçta Nihal’in aradığı silahlar hurda araç deposunda bir otobüsün içinde ^^

“Sırrın bende güvende Nihal Aysan.”

 

İrfan’a olan aşkının sırrı da bizde Nihal Aysan ^^ Yıllıktaki yazı ile İlay – İrfan geçmişini öğrenince nasıl da yıkıldı.

İrfan’ın Nazım Hikmet’in Piraye’e mektubundan alıntıladığı yıllık yazısı İlay’a olan aşkının derinliğini anlamamızı sağladı:

“Sen meğerse nasıl her şeyimmişsin benim. Seni sevmek benim içimde toprağı, suyu, güneşi, hayatı ve fikri sevmekle birbirine karıştı. Sen ciğerimdeki nefes, gözlerimdeki ışık, kalbimdeki çarpıntı ve beynimdeki düşünce gibisin. Neyi düşünsem, seni düşünüyorum. Neyi görsem, seni görüyorum.”

 

Nihal konusu kapanmadan, kardeşi ile olan ilişkisini de seviyorum. “İnsanlar kaçırılıyor, kadınlar tecavüze uğruyor. Bu senin üstündeki şey var ya bu tecavüz sebebi sayılıyor bu ülkede.”

 

 

Halit Ergenç bölüm içindeki her sahnesindeki performansında- İlay ile olan duygusal, Egemen ile olan macera, Süleyman ile olan aksiyon- fark etmeksizin ayrı bir seyir keyfi veriyor. Çöpçü kılığında- Çöpçüler Kralı müziği eşliğinde (Böyle tatlı selamları pek severim!)  bir takım gizli işler peşinde olmalarını keyifle izledim. O silahların başına bir şey gelecek ama ne?

 

 

Birce Akalay- Geçtiğimiz yıl caz festivalinde burun buruna gelmiş biri olarak sırf ekran önünde gördüğüm kadarı ile değerlendirmiyorum – çok hoş bir kadın. Ama İlay karakterindeki hemen hemen her sahnesinde bağırıyor olması beni çok rahatsız ediyor. Yine bağırma ile başlayan ama çok naif bir şekilde biten İlay – İrfan sahnesinde, İlay’ın gözlerinde huzuru gördüm.

 

 

Eda hep sığınacak bir liman aramış kendine, belki gerçek hislerini de hep bastırmış. Önce İlay ile başlayan “Sevilmek ne, biliyorum en azından.” yorumu, ardından gelen Egemen’in İrfan’dan önceki Eda tespiti çok yerindeydi. Geçek Eda olduğunda anların çoğalarak artması dileğiyle. Eda ve Egemen. Oldu, hem de çok güzel oldu.

 

 

“Ben babama benzemem.”

 

Hazır CEO’da olmuşken Hakan’ı daha çok görebilir miyiz, teşekkürler ^^ Sezon afişinde yer vermemişsiniz ama ilerleyen bölümlerde sevimli psikopat rolündeki Selahattin Paşalı’ya sahne yazmayı unutmazsınız umarım!  (Zaten Selahattin Paşalı’nın da kadrosunda olduğu Fotoğraf 51 oyun iptal olmuş, bari ekranda izleyelim…)

 

 

Ve bölümün kraliçesi: Kudret!  (Veda Yurtsever’in bölümden fotoğrafını bulamamak da benim ek karşı muhteşem bir hamle yaptı. Süleyman’a haddini öyle bir bildirdi ki; kurt Süleyman videoyu izleyince Kudret’in kudreti karşısında eridi gitti bitti, kedicik oldu!  “Yazık sana Süleyman; artık gidecek bir evin, sığınacak bir ailen bile yok.”

 

 

Süleyman. Gazetelerin yakın dönemde manşetlerinde ama uzun vadede ise 3.sayfa haberlerinde gördüğümüz bir karakter. Kaç kadınının “Ya benimsin ya kara toprağın” mantığındaki erkeklerin kurbanı olduğu takip edemez olduk. Süleyman ile İlay arasındaki sahne gerçekten çok iyiydi. Keşke böyle adamlar olmasa, olduğu sınırlı durumlarda ise kurguda olduğu gibi kurtarıcılar anında yetişebilse…

 

 

İkinci bölüm de bir sır ortaya çıkmak üzere: Egemen İlay’ın gözünü açması ile sorguluyor: “Deniz benim oğlum mu?” Bakalım, ponzi merkezli aşk üçgenleri ile çevrelenmiş hikaye bizi nerelere götürecek…

 

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • badem

  Merhaba Aslı,

  Yorumlarına katılıyorum. Özellikle son 1 saat son derece hareketli ve aksiyonlu idi.

  Sezon başlamadan aklımızdaki en büyük soru işareti , Onur Saylak’ın nasıl bir Egemen olacağı idi. Onur Saylak’ı ekranda, beyaz perdede, sahnede ayıla bayıla seyrederim. Ekran başına geçtiğimde hiçbir önyargı da taşımıyordum haliyle. Tek başına değerlendirildiğinde mimikleriyle, tavırlarıyla başarılı bir Egemen karakteri ortaya koymuş Onur Saylak. Ancak olay karşılaştırmaya döndüğünde, kaypak, fırlama, dalgacı Egemen için benim şu anki ibrem Ozan Güven’den yana. Dediğin gibi, elbette ki alışılır. Zaman, biraz zaman…

  Birkaç bölüme yayılabilecek konuların bir bölümde ortaya çıkması beni de düşündürdü. Deniz iyileşti, Eda-İrfan boşandı, İlay İrfan’a olan aşkını itiraf etti, Ayşe İlay ve İrfan’ın geçmişini öğrendi, Eda-Egemen yakınlaştı, Ayşe’nin gerçek kimliği İrfan tarafından öğrenildi, Süleyman İlay-İrfan ilişkisini öğrendi. Daha ne olsun… Heyecanı, aksiyonu severiz ancak bu kadar bombanın bir bölümde patlaması ilerleyen bölümlerde senaryonun tıkanmasına yol açmaz mı?

  Benim de favorim Kudret oldu bu bölüm.”Hükümet gibi kadın” tabiri vardır ya, hakikaten öyle biri.Güçlü, kurnaz, uyanık, mücadeleci…

  Bölüm sonunda o silah patlayacak ve üçünden biri vurulacak sandım ama yanıldım. Silah patlamayacak ama çok büyük bir restleşme olacağı aşikar. Tüm sırlar deşifre olmuşken hikayenin nasıl şekilleneceğini merak ediyorum.

 • Ahmet Adar

  Güzel yorumlarınıza teşekkürler.Eline ,emeğinize sağlık.Çok güzel,heyecanlı,soluk kesen,nefes,nefese,heyecanlı,bol sürprizli bir bölümdü.Totalde hiç izlenmemesine üzüldüm.

  • Teşekküler Ahmet Bey, total dizinin gidişatında etkili olacak gibi. Gerçi saadet zinciri elbet bir gün patlayacak, konu bitince dizi de bitecek ama umarım hakkı ile rahat rahat biter…

   • Gözde E.

    Bildiğim kadarıyla reklamverenler için abc1 reytingleri en önemlisiymiş.

 • Ayla

  Selam Asli

  Cuma günü önceligim herzaman kirmizi oda dizisi olacak,mükemmel on numara 5 yildizli bir dizi.

  Babil i izlemeye devam ediyorum evet reytingler pek iyi gelmemis,gecen sezonda total izliyeci bu diziyi pek tutmuyordu öylede devam eder.

  Ben senin aksine Onur Saylak i Egemen olarak cok begendim,CUK diye Egemen olmustu ve Egemen rolüne iyi calismis. Benim gözümde hic siritmamisti sanki Onur Saylak Ozan Güven i oynuyor. Bir ara korktum ay ben Cevdet ve Tevfik i izliyorum hissine kapilmayayim diye. Ama öyle hissetmedim cünkü Egemen e inandirdi beni. Birde Tabii Onur Saylak cok sevdigim bir oyuncu aynisini Ozan Güven icin söyleyemem…

  Polis Nihal Irfan i elbette bu cikmazdan kurtaracak ama Ayse/Nihal abayi yakti Irfan a:)

  Egemen in cöpcü kiliginda cöpcüler krali esliginde ki sahneye bayildim ve cok güldüm,iste böyle sahneler Babil i agir dram dan kurtariyor.

  Birce Akalay i ilk defa izliyorum senin aksine güzel bulmuyorum yani dogal güzelligi yok surati cok oynanmis gibi. Ama bagirmalarindan bende rahatsiz oluyorum.

  Ben galiba ne Ilay i seviyorum nede Irfan in catlak karisi Eda yi,bak diger catlak Kudret i ise seviyorum:)

  Evet Eda Egemen cok iyi oldu bencede tencere kapak gibiler esasinda.

  Süleyman tam ya benimsin ya kara topragin kafasinda bir adam gibi hareket ediyor ama Irfan gelmesede o tetigi cekmezdi cünkü Ilay a cok bagli. Tabii kendisini esasinda sevmeyen bu kadinla bunca yil ayni yatagi nasil paylasmis orasi muamma.

  • Merhaba Ayla, hoşgeldin. Yeni dizin hayırlı olsun. Ben izlemedim ama epey beğenilmiş. Babil’i zora sokacak belli ki. Haklısın total hep düşüktü ama 1li seviyelere de inmemişti. Üzdü 😔
   Haklı olduğun konu gerçekten de ozan güven ‘in egemen’ini oynuyor. Mimiklere kadar çalışmış. Takdir ettim bu emeğini. Ama özgün olmadı işte. Bu yüzden sevemedim büyük ihtimal.
   Birce Akalay’ı da tam bölümü izlediğim ilk dizi bu galiba, bir tane de kız arkadaş gruplu bir dizi vardı ona bakmıştım. Evet müdahele var. Burun, dudak vs. (Tam anlamam) ama yazıda demiştim, burun buruna geldik, çıplak gözle de gördüğüm için gönül rahatlığı ile söylüyorum. Hoş bir kadın.

   Ya Kudret’i kim sevmez 🤩 Kraliçe.

   Süleyman’in gözü dönmüştü. O kurşun çıkardı bence…