MELBOURNE – Penguins Parade & Maru Koala and Animal Park Gezisi

Konuk yazarım Havva – o kadar ısrar ettim ki Avustralya’ya dair bir şeyler karalaması için, bizi dünyanın öbür ucuna Melbourne ‘a doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Yazıyı bloga eklerken ‘Hazır oradayken neden yanına gitmedim ki’  diye hayıflandığım doğrudur. Keyifli okumalar ^^

 

 
   
 

Melbourne’dan 90 dakika uzaklıkta olan Phillip Island Nature Park benim bugüne kadar gördüğüm en sevimli bir o kadar da disiplinli canlıları barındırıyor: Penguenler.  Park, Victoria’nın en popüler vahşi yaşam cazibe merkezi ve dünyanın ünlü Penguin Parade’na ev sahipliği yapıyor.

 

Avustralya - Melbourne

 

Penguenler her sabah erkenden denize muntazam bir sıra ile giderken, akşam yine aynı disiplinle dönüyorlar. Sanki bir askeri merasim töreni gibi. 2 penguen biri sıranın başında diğeri sonunda herkesin yuvalarına ulaştığından emin oluncaya kadar bekliyor. Neyse ki parkta gece flaşlı fotoğraf çekmek, penguenlere dokunmak ve yiyecek bir şeyler yasak, uzaktan izliyorsunuz. Ancak ben dönerken, sadece insanların geçtiği yolda, bir penguen yanıma yaklaştı. Sanki minik bir bebek sever gibi onunla Türkçe konuştum, durdu beni izledi, dinledi. Çok anlamlıydı benim için… Kesinlikle Melbourne’a yolu düşenlere tavsiye ederim…

Parkın çıkışında hediyelik eşyalar sevimli oyuncak penguenler satan bir dükkân ve küçük bir cafe de bulunuyor. Bence her gün o büyük karton bardaklarda kahve içmeye alışıksanız Melbourne’daki kahve kültürü size biraz farklı gelecektir. Küçük su bardaklarında sunum yapıyorlar. Hediyelik eşyalar tabi ki birazcık pahalı ama görünce mutlaka almanız gereken birilerini hatırlıyorsunuz.

 

Avustralya - Melbourne

 

 

Eğer Melbourne’dan tur ile giderseniz turlar, Koala Koruma Merkezi olan Maru Koala Parkına veya Churchill Adası’na ve dünyanın en büyük Avustralya fok kolonisi olan Nobbies Centre’a da uğruyor. Victoria’nın Phillip Adası’nın batı ucunda dağılmış olan Nobbies, pürüzlü kayaların deniz ile buluştuğu bir nokta bulunuyor. Bölge, evlerini kayaların üzerinde yapan 16.000 kürk foku ile tanınıyor.

 

Avustralya - Melbourne

 

Böylece penguenlerin yanı sıra koalalar, kangurular ve diğer birçok Avustralya’ya özgü hayvanlarla tanışabiliyorsunuz. Kangurular da inanılmaz sevimli, onlar ile ilgili kurallar biraz daha esnek, beslemeniz için özel yiyecekler satılıyor. Alıp ellerinizle kanguruları beslerken hem de parka yardımda bulunmuş oluyorsunuz. Koalalar içinse durum biraz tehlikeli olabiliyor, bu nedenle bu tatlı tembellere bakıcıları olmadan yanlarına fazla yaklaşmamanız isteniyor.

 

Bu tür gezilerde aslında tur elbette şart değil, ama bence hem ekonomik hem de pratik oluyor. Ama en güzeli – zamanınız varsa,  karavan kiralayarak bu huzurlu doğa harikası yerde bölgede birkaç gün geçirmek tabii ki…  Kendi adıma; kısmet… Belki başka bir zaman diliminde, kim bilir ^^

 

Gezdim Gördüm kategorisindeki diğer yazılar için tıklayınız

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • pride&prejudice

  cok gitmek istedigim ama uzun ucus yuzunden bolerek gidecegim bir ulke… Isin fenasi oglumun is icin oraya gitme ihtimali var o bile bana zor geliyor…ozellikle penguenler benim favorilerim…sadece onlari gormeye bile gidebilirim

  • off.. bana da çok uzak geliyor 🙁

 • Buke Oguz

  Ellerinize kaleminize sağlık :))
  Yazı da fotolar da birbirinden güzel olmuş :))
  Sydney’i bilirim ama Melbourne ve Qweesland’a gitmek hiç kısmet olmadı. Yolum tekrar düştüğünde gitmek istediğim iki yer burası.
  Yazıdan sonra uçak biletlerine baktım. Bayağı uçmuş fiyatlar. Kim bilir belki bir gün bir tur ayarlamak kısmet olur. :))

  • senden de sydney yazısı alalım o zaman ^^ (Kaçmaz)

   • Buke Oguz

    Yakalandım 🙈🙈🙈